przechowywanie danych - MySQL czy pliki?

Języki, których efekty są wykonywane po stronie serwera. PHP, ASP czy CGI w połączeniu z bazami danych SQL dają niezwykłe możliwości budowy i zarządzania stron WWW. Tu zadajemy pytania oraz demonstrujemy kod, z którym mamy problem.
luki_www
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 07, 2003 3:06 pm
Kontakt:

przechowywanie danych - MySQL czy pliki?

Post autor: luki_www »

Chce napisac baze. Beda w niej skladowane dowcipy. Poprzez skrypty PHP bedzie mozliwa komunikacja z baza (MySQL). Bedzie mozliwosc dodawania poprzez WWW dowcipow do bazy. Tylko nie wiem jak bedzie najbardziej optymalnie skladowac te dowcipy. Czy jako pliki, ktore bede pobieral z bazy i odczytywal (zapisywal). Prosze o jakies sugestie.
Zbłąkany
Nowy
Nowy
Posty: 22
Rejestracja: pt mar 26, 2004 1:49 pm

Re: przechowywanie danych - MySQL czy pliki?

Post autor: Zbłąkany »

IMO po pierwsze: masz dwa wyjscia:
  • Dowcipy jako tekst przechowywane w jednym z pol
    Dowcipy w plikach (np. txt) a w bazie w polu (np. link) adres pliku
IMO po drugie: jest to moje zdanie (zaznaczam) wiadomosc zakodowana w objetnie jakim plik zajmuje mniej i niz w wiadomosc w polu jakiejs tabeli w mysql wiec jesli chcesz miec duza baze zalozmy kilkaset tysiecy dowcipow to bedzie ona duzo zajmowac w mySQL wiec jesli nie masz swojego serwera gdzie mozesz dac nieograniczona ilosc miejsca na baze to rozwiazanie drugie jest lepsze. 8)
Grzegorz Winiarski
Nowy
Nowy
Posty: 147
Rejestracja: pt lut 27, 2004 10:36 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: przechowywanie danych - MySQL czy pliki?

Post autor: Grzegorz Winiarski »

Według mnie jest tylko jedna możliwość, zapisać dowcipy w bazie danych, ze względu na wygode, łatwą modyfikacje itd. Można by jeszcze długo wymieniać.
peterson
Przelotem
Przelotem
Posty: 204
Rejestracja: pt mar 21, 2003 4:24 pm
Lokalizacja: Wielka Brytania
Kontakt:

Re: przechowywanie danych - MySQL czy pliki?

Post autor: peterson »

ogolnie dostep do plików txt jest trudniejszy i wolniejszy,
nie polecam

baze znacznie łatwiej kontrolowac, sortowac, wyszukiwac w niej dane itd...

czyli masz jedno wyjscie
kazdy dowcip to kolejny wiersz w tabeli bazy
bez zadnych plikow txt
Wojciech Kocjan
Zaczyna działać
Zaczyna działać
Posty: 427
Rejestracja: sob gru 14, 2002 10:51 am

Re: przechowywanie danych - MySQL czy pliki?

Post autor: Wojciech Kocjan »

peterson pisze:ogolnie dostep do plików txt jest trudniejszy i wolniejszy
No nie zawsze wolniejszy... Proste operacje (wstawienie tekstu etc) oplaca sie robic na plikach, jest szybciej. Ale trzymanie danych w bazie jest faktycznie duzo wygodniejsze, latwo mozna wyszukiwac, sortowac, wybierac interesujace nas dane itd. Do tego rozwiazania (dowcipy) rowniez polecalbym baze danych.
ODPOWIEDZ