Programowanie i tworzenie — XHTML, HTML i CSS

Tło na wiele sposobów

Tło może przesuwać się razem z zawartością strony, czyli tkwić nieruchomo w stosunku do tekstu, albo tkwić nieruchomo w stosunku do strony, czyli: tekst przesuwa się podczas przewijania strony w górę lub w dół, a tło pozostaje nieruchome na ekranie.

więcej

Cieniowany tekst

Aby uzyskać efekt zbliżony do cienia, należy zastosować warstwy (można jeszcze użyć filtrów graficznych aby efekt był bardziej naturalny). Trzeba je ulokować prawie w tym samym miejscu, tylko jedną z nich przesunąć o kilka pikseli.

więcej

Tekst jak w gazecie

Naszym celem będzie stworzenie na stronie czegoś, co przypomina wielkie portale, albo jak kto woli zwykłą gazetę - czyli tekst w dwóch kolumnach. HTML niestety nie udostępnia takiej opcji - a szkoda. Zawsze w takiej sytuacji trzeba było użyć tabeli.

więcej

Kolorowe suwaki w IE

Istnieje możliwość ustalenia własnych kolorów suwaków (scrollbarów). Zadziała to TYLKO w IE, począwszy od wersji 5.5, ponieważ owe polecenie nie wchodzi w skład specyfikacji CSS, a jest tylko rozszerzeniem udostępnianym przez Microsoft i - co zrozumiałe - interpretowane jest jedynie przez jego produkty.

więcej

Podświetlane linki

Efekt podświetlana linków (np. jak na naszej stronie), można uzyskać korzystając z tzw. pseudoklas odsyłaczowych. Określa się cztery stany odsyłaczy: wygląd odsyłacza na stronie, wygląd odsyłacza odwiedzonego, wygląd odsyłacza po najechaniu myszką.

więcej

Pierwsza litera postu na forum zawsze duża

W tym tutorialu postaram się jak najprościej opisać jak zrobić z użyciem CSS, żeby w każdym poście na naszym forum opartym o phpBB pierwsza litera była duża niezależnie od tego czy użytkownik rozpoczął post z małej czy dużej litery.

więcej

Wyśrodkowana witryna lub obrazek

Być może zrobiliście kiedyś stronę, która wymiarami mieści się w oknie przeglądarki, (np. 680x500 pix) ale jej umiejscowienie jest właściwie mierzone "na oko", bądź za pomocą znaczników BR. Nie jest to poprawna forma środkowania witryny.

więcej

Faza i płaskorzeźba - bez użycia grafiki

"Faza i płaskorzeźba" (Bevel and Emboss) w Adobe Photoshop to jedna z ciekawszych efektów - powoduje uwypuklenie rysunku. W tym tutorialu pokaże jak uwypuklić tabalę bez pomocy grafiki - czysty kod HTML.

więcej

Automatyczne przejście między stronami

Często po uzyskaniu nowego adresu naszej strony chcemy, aby stali bywalcy szybko dowiedzieli się o tym adresie. W tym celu możemy na starej stronie umieścić zwykły odnośnik lub zastosować automatyczne przejście do strony o nowym adresie.

więcej

Mapa odsyłaczy

Mapa odsyłaczy jest coraz częściej stosowana. Spowodowane jest to możliwością zrobienia odnośnika na wykonanej grafice. Definiując współrzędne możemy stworzyć odsyłacz o dowolnym kształcie.

więcej
<<< poprzednia   1  2  3  4  5  6     następna >>>