Programowanie i tworzenie — XHTML, HTML i CSS

Filozofia stylów CSS - wiadomości podstawowe

Poznaliśmy już HTML, umiemy budować proste strony, przyszedł czas na zaznajomienie się z kolejną technologią - CSS. Jednak na początek należy zadać sobie pytanie: jaka jest przewaga CSS nad HTMLem, a co za tym idzie - czy warto uczyć się CSS?

więcej

CSS: Pojęcia selektor, cecha i wartość

We wstępie powiedzieliśmy sobie do czego służą style i czy warto je stosować. Wiemy już, że warto i wiemy także do czego służy CSS. Ale nie wiemy najważniejszego: jak zbudować styl. Spokojnie, za chwilę się tego nauczymy.

więcej

CSS na kilka sposobów

Plik CSS można wstawić do dokumentu na kilka różnych sposobów (tak dokładnie to aż na pięć!). Artykuł dokładnie omawia każdą z metod. Czytając go, uzyskamy wreszcie możliwość wzbogacenia naszej strony o kod Kaskadowych Arkuszy Stylów.

więcej

Tabela właściwości CSS

Pod tą nazwą kryje się duuuuża tabela, w której zawarte są cechy i wartości albo właściwości i wartości. Pojęcia te znamy z rozdziału "Selektor {cecha:wartość}". Po przestudiowaniu tej tabelki będziemy w stanie stworzyć coraz bardziej rozbudowane CSS.

więcej

Kaskadowość i dziedziczenie w CSS

Podczas czytania różnych kursów CSS można spotkać się z dwoma pojęciami: kaskadowością oraz dziedziczeniem. Warto dokładnie je poznać i oczywiście, zrozumieć, ponieważ przyda się to podczas konstruowania stylów na swoją witrynę.

więcej

CSS a JSSS

Skoro uczymy się kaskadowych arkuszy stylów, warto wspomnieć też (podkreślam: wspomnieć) o alternatywnej możliwości: arkuszach stylów języka Java Script, czyli JSSS (zapewne od Java Script Style Sheets).

więcej

Ciekawszy odnośnik

Umiemy stworzyć link, który po najechaniu na niego myszką zmienia kolor itp. - zostało to opisane w pierwszym z trików. Jednak zwykły odnośnik można jeszcze bardziej urozmaicić! Jego podkreślenie może być w innym kolorze niż cały odnośnik, dodatkowo może ono być przerywana linią.

więcej

Filtry graficzne w CSS

Być może surfując po internecie natrafiliście na strony, na których tekst czy nawet inne elementy miał dosyć efektowny cień, poświatę czy coś w tym stylu. Być może dokładnie przeszukaliście wszelkie możliwe kursy HTML, JavaScriptu, PHP - i nic.

więcej

CSSowski inicjał

Inicjał. Właściwie to trochę zbyt dużo powiedziane... Bo w końcu co to jest inicjał? Na pewno każdy z nas widział, że w niektórych książkach (szczególnie o tematyce historycznej) pierwsza litera napisana jest inaczej niż pozostałe, czasem rozciąga się na kilka wierszy.

więcej

Ładny formularz

Bardzo często zdarza się nam korzystać z formularza na stronie internetowej: gdy wypełniamy jakąś ankietę, zapisujemy się do subskrypcji, zakładamy konto pocztowe itp. Jednak standardowe pole formularza wygląda tak, jak wygląda...

więcej
<<< poprzednia   1  2  3  4  5  6     następna >>>