Nowa funkcja Google Maps

, 10-07-2009 | Źródło: mashable/google

Funkcja prawdopodobnie będzie bardziej ekscytująca dla osób, które korzystają z internetu poza domem. Pozwala zlokalizować automatycznie na mapie obecną lokalizację, w której przebywamy. Jej użycie jest mało skomplikowane i może okazać się przydatne, szczególnie dla użytkowników laptopów.

Podobna funkcja istniała już wcześniej w Google Maps dla komórek. Lokalizacja była ustalana za pomocą modułu GPS. W przypadku geolokalizacji dla użytkowników komputerów, jest ona ustalana za pomocą adresu IP użytkownika. W przypadku kiedy mamy WiFi przeglądarka używa, do określenia pozycji, informacji o pobliskich Wi-Fi spotach. Jeżeli nie ma ich w zasięgu, pozycja jest ustalana także po adresie IP.

Funkcja geolokalizacji Google Maps prawidłowo działa jedynie na Chrome oraz Firefox 3.5 lub innych przeglądarkach, na których możliwe jest zainstalowanie Google Gears.

Google Maps wykorzystuje W3C Geolocation API standard. To zupełnie nowa funkcja spotykana tylko w najnowszych przeglądarkach, które pozwalają uzyskać dostęp do obecnej lokalizacji użytkownika za pomocą każdej strony internetowej.

Misja Google "skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznym" jest systematycznie wypełniana. Jak zapewnia Steve Block, inżynier oprogramowania, Google traktuje poważnie prywatność swoich użytkowników. Przed skorzystaniem z funkcji zostaniemy zapytani czy wyrażamy to zgodę. Można także "cofnąć" zgodę. Dokładny opis znajduje się na google-latlong.blogspot.com.
Ocena 2.75/5 (55.09%) (395 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.