Rewolucja od Opery to technologia Unite

Dawid Kulbaka, 16-06-2009 | Źródło: Opera

Unite według Opery wstrząśnie dotychczasowym modelem korzystania z internetu, opartym na relacji klient-serwer. Opera Unite zamienia dowolny komputer w zarówno klienta jak i serwer, pozwalając na interakcję i dzielenie treści pomiędzy komputerami bezpośrednio w sieci, bez potrzeby udziału obcych serwerów.

Usługi dostępne dzięki Opera Unite dają użytkownikom kontrolę nad prywatnymi danymi i upraszczają dzielenie się plikami z jakiegokolwiek urządzeniem zaopatrzonym w nowoczesną przeglądarkę internetową.

Twórców stron WWW i aplikacji internetowych zainteresuje fakt, że usługa Opera Unite bazuje na tych samych otwartych standardach internetowych, co dzisiejsze strony. Upraszcza to złożoność tworzenia nowoczesnych serwisów sieciowych. Z Opera Unite tworzenie pełnych serwisów internetowych jest dzisiaj tak proste jak tworzenie strony internetowej.

Opera Unite jest dostępna w specjalnej wersji przeglądarki Opera 10, którą można pobrać na stronie Labs.opera.com. Usługi Opera Unite działają bezpośrednio w przeglądarce.

Aby korzystać z Opera Unite wystarczy sę zalogować lub założyć nowe konto. Nowe usługi mogą być instalowane ze strony unite.opera.com

W trakcie używania Opera Unite oferuje bezpośredni internetowy adres do działających usług Opera Unite na konkretnym urządzeniu, np.: http://notebook.jondoe.operaunite.com/photo_sharing/, gdzie „notebook” to nazwa lokalnego urządzenia udostępniającego zawartość, "jondoe" to nazwa użytkownika, a „photo sharing” to usługa, która została udostępniona.

Ten link umożliwi także innym dostęp do tej samej usługi w komputerze przy użyciu przeglądarki.

Dostępne serwisy Opera Unite

- Udostępnianie Dokumentów (File Sharing): dzielenie się plikami z komputera bez potrzeby umieszczania ich na serwerze.

Najpierw wybierz katalog, z którego chciałbyś udostępnić pliki. Opera Unite wygeneruje wtedy bezpośredni adres URL do tego folderu. Dając znajomym ten link, będziesz mógł dzielić z nimi pliki bez potrzeby korzystania z obcych serwisów internetowych.

- Serwer internetowy (Web Server): Pełna strona internetowa ze swojego komputera.

Po zaznaczeniu folderu zawierającego swoją stronę, możesz ją udostępnić innym używając otrzymanego adresu Opera Unite. Opera Unite automatycznie rozpozna indeks plików i stworzy stronę według twojego projektu.

- Odtwarzacz multimediów (Media Player): Muzyka dzięki udostępnianiu plików MP3 i listy utworów z dowolnego urządzenia.

Po wybraniu folderu zawierającego twoją listę utworów, użyj bezpośredniego linku Opera Unite, by odtworzyć swoją muzykę na jakimkolwiek urządzeniu zawierającym nowoczesną przeglądarkę.

- Udostępnianie Zdjęć (Photo Sharing): Dzielenie się swoimi zdjęciami bezpośrednio ze swojego komputera, bez potrzeby umieszczania ich w sieci.

Kiedy wybierzesz folder ze zdjęciami, usługa wygeneruje galerię z miniaturami twoich fotografii. Po kliknięciu miniatury otworzy się zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości.

- Strefa Relaksu (The Lounge): Strefa Relaksu to samodzielny czat działający w komputerze.

Twoi znajomi mogą mieć dostęp do tego czatu poprzez bezpośredni link, który nie będzie od nich wymagał zakładania konta na jakimkolwiek serwisie. W zależności od twoich ustawień prywatności, możesz wprowadzić do twojego serwisu wygenerowane hasło, by mieć kontrole nad tym, kto dołącza się do twojego kanału dyskusyjnego.

- Lodówka (The Fridge): Zostawianie wiadomości na wirtualnej lodówce swoich przyjaciół.

Dzieląc się bezpośrednim linkiem do swoich lodówek, ty, twoi znajomi i rodzina możecie bezpiecznie wymieniać prywatne wiadomości w czasie rzeczywistym.

Film reklamowy


Ocena 2.65/5 (52.97%) (515 głosów)
 • Śledzik
TAGI: przegladarki   opera  

Komentarze:



  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.