Gogole testuje nowy rodzaj mechanizmu captcha

Dawid Kulbaka, 21-04-2009 | Źródło: Własne, Gazeta.pl

Zabezpieczenie formularzy na stronach internetowych przez wszędobylskimi botami jest czasami walką z wiatrakami. Na ataki narażeni są przede wszystkim najwięksi gracze na rynku, jak Google, które dzięki złamaniu mechanizmu captcha dokładnie rok temu zostało zaatakowane przez spamerów.

Rok temu mechanizm zabezpieczania przed masową rejestracją captcha został złamany przez zastosowanie dwóch współpracujących ze sobą botnetów. Jeden z nich łamie sam kod zabezpieczający, drugi natomiast odpowiada za całość procesu rejestracji. W konsekwencji spamerzy opanowali serwis Blogger.com.

Nowa captcha ma polegać na określeniu poprawności wyświetlanych obrazków. Niektóre z nich będą wyświetlały się odwrócone i zadaniem internautów będzie zaznaczenie prawidłowej ekspozycji. Autorzy pracujący nad nowym mechanizmem zwracają uwagę, na trzy podstawowe aspekty z fotografiami przy tym rozwiązaniu.

Po pierwsze, zdjęcia z ludzkimi twarzami są bardzo łatwo podatne na wykrycie przez komputer ze względu na mechanizm rozpoznawania twarzy, który jest juz powszechnie używany w różnych aplikacjach.

Po drugie, zdjęcia np. ptaków będą z pewnością wielkim utrudnieniem w automatycznym procesie rozpoznania obrazku przez boty, a bardzo łatwe dla ludzi.

Po trzecie, zdjęcia prezentujące okrągłe kształty będą z uwagi na swoją neutralność kształtu będą trudne do odgadnięcia zarówno dla botów, jak i dla ludzi.

Więcej informacji: A CAPTCHA Based On Image Orientation (PDF, 1.39 MB).
Ocena 2.66/5 (53.15%) (406 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.