Firefox najbardziej dziurawą przeglądarką 2008

Dawid Kulbaka, 09-03-2009 | Źródło: Secunia, Arcabit

Przeglądarka Mozilli była najbardziej dziurawą aplikacją tego typu w ubiegłym roku – takie dane przedstawiła w raporcie Secunia. Kolejne zaskoczenie jest takie, że drugie miejsce w tym niechlubnym zestawieniu zajęło Safari, a trzecie Internet Explorer.

Przeglądarka Firefox zanotowała przez cały okres 2008 roku 115 błędów, Safari 32, o jeden mniej program Microsoftu. W Operze zanotowano 30 wykrytych dziur.

Sam raport powstał na bazie tylko 9 dziur, z których 6 należy do IE, a 3 do Firefoksa. Były to błędy ogłoszone publicznie, a dopiero potem zgłoszone do producenta oprogramowania.

Z analizy Secunii wynika, że Mozilla potrzebowała znacznie miej czasu na wypuszczenie niezbędnych poprawek niż Microsoft. W przypadku Firefoksa średni czas na poprawkę takiego rodzaju zagrożenia wyniósł 44 dni. Aby cieszyć się bezpiecznym Internet Explorerem internauci musieli czekać średnio 99 dni, przy czym nie wszystkie z wykrytych luk zostały usunięte.

Internet Explorer ma także problem z wtyczkami, w których w minionym roku odkryto aż 366 dziur. Dodatki Firefoksa zanotowały jedną lukę, a widżety w Operze żadnej.

Warto jednak zaznaczyć, że bezpieczeństwo przeglądarek internetowych z roku na rok się poprawia. Dane statystyczne wykazują, że w 2003 roku Secunia notowała 55 "ekstremalnie krytycznych" luk, gdzie w poprzednim roku było ich już tylko 11.

Więcej informacji: Secunia 2008 Report
Ocena 2.76/5 (55.12%) (295 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.