Badanie na temat internetowego wizerunku

Dawid Kulbaka, 26-02-2009 | Źródło: Centrum Nowych Technologii

Opublikowano wyniki badania dotyczącego wizerunku firm w internecie. Badani byli pytani o postrzeganie firm poprzez ich strony WWW, wartość nazw domen czy pomoc firm na formach internetowych. Dane pokazały jak ważną rolę w biznesie odgrywa e-wizerunek.

W ostatnim badaniu przeprowadzonym w 2006 roku zostały powtórzone te same pytania, uzupełnione dwoma nowymi:

Wyobraź sobie, że jakaś firma jest aktywna na forum internetowym i zamieszcza dużo wpisów. Czy skorzystałbyś/skorzystałabyś z oferty takiej firmy, dlatego, że pomaga i doradza użytkownikom forum

Czy wizerunek firmy ma wpływ na to, czy skorzystasz z jej oferty?

Na pierwsze pytanie ponad 80% ankietowanych odpowiedziało „tak”. Na drugie, taką odpowiedź udzieliło ponad 92,5%. Wśród tych co odpowiedzieli twierdząco na pierwsze pytanie, ponad 50% docenia, że firma jest nowoczesna i wykorzystuje forum, jako kanał komunikacji z klientem.

Ponad 23,5% ma świadomość, że firma robi to wyłącznie w celach reklamowych, ale docenia taki pomysł, natomiast 23,81% respondentów w ogóle nie dostrzega w działalności na forach ukrytej reklamy i docenia, że firma chce pomóc i doradzić, a nie reklamować się.

Na pytanie „Czy na to jak postrzegasz firmę, ma wpływ strona internetowa firmy?”, 56,13% wskazało, że jest to równie ważne, jak prezentacja firmy w świecie realnym. 35,82% wskazało, że bierze to pod uwagę, ale nie jest to bardzo ważne. Dla 6,13% osób strona internetowa nie ma znaczenia, a 1,92% wskazało, że jest to najistotniejszy czynnik.

- Dbanie o wizerunek na forach internetowych nie jest zbyt kosztownym zajęciem, a jak pokazało badanie, uczestnictwo firmy na forach internetowych może być czynnikiem decydującym o skorzystaniu z jej usług dla ponad 80% internautów. Prawie co czwarty z tej grupy w ogóle nie bierze takiej formy promocji za reklamę, a dla ponad połowy z nich, jest to nowoczesna forma komunikacji z klientem - podkreśla Michał Łebkowski z Centrum Nowych Technologii.

W badaniu, podobnie, jak w 2006 roku, znalazło się też pytanie, czy nazwa domeny strony internetowej jest ważna. 50,96% respondentów wskazało, że tak, po czym ponad połowa z nich uzasadniła to tym, że nazwa powinna być krótka i łatwo wpadająca w pamięć. 28,57% uznało, że nazwa powinna nawiązywać do nazwy firmy, a prawie 11%, że do treści strony.

Respondenci zostali też poproszeni o uszeregowanie końcówek domen, w kolejności od najbardziej prestiżowej. 43,33% badanych na pierwszym miejscu wskazało końcówkę „pl”, 22,38% - „com.pl”, a 20% „com”, czyniąc je niekwestionowanymi liderami w domenowej branży. Rozszerzenie „eu” za najbardziej prestiżowe uznało 7,62% ankietowanych, a „org” 5,24%. Domeny regionalne, jak np. „krakow.pl” wskazało zaledwie 1,24%, a pozostałe końcówki domen (info, biz, net, mobi) w ogóle nie były wskazywane na pierwszym miejscu.

W 2006 roku zdecydowanie większym prestiżem niż obecnie cieszyła się końcówka “eu” - teraz wyparta z trzeciego miejsca przez “com”.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie 11-24 grudnia 2008 roku. Wzięło w nim udział 522 osoby. Kryteria doboru próby zostały opracowane według raportu IAB na temat Internetu w Polsce, podsumowującego rok 2007. Wcześniejsze badanie zostało przeprowadzone w połowie 2006 roku.
Ocena 2.83/5 (56.67%) (336 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.