Internetowa encyklopedia od Google już dostępna

Pawe Mczka, 24-07-2008 | Źródło: TechCrunch

Google zapowiadało uruchomienie encyklopedii internetowej już pod koniec ubiegłego roku. Dziś każdy już może korzystać z publicznej wersji beta serwisu. Knol, podobnie jak Wikipedię, może tworzyć każdy. Jednak aby edytować artykuł opublikowany przez kogoś innego, potrzebujemy jego zgody.

Knol może być uznawany za konkurencję Wikipedii, jednak należy zaznaczyć, że te dwa serwisy mają także wiele różnic. Encyklopedia Google ma charakter bardziej komercyjny.


Autorzy mogą umieszczać reklamy AdSense w swoich artykułach i tym samym zarabiać publikacji artykułów. Przy przeglądaniu "knoli" dokładnie zaznaczone jest, kto jest ich autorem.

Ten krok z pewnością przeciągnie część autorów artykułów z Wikipedii na stronę Google. Dzięki Knol mogą oni nie tylko wypromować swoje nazwisko, ale także zarobić pieniądze. Także po publikacji artykułu nie staje się on własnością serwisu. Autor ma prawo sam decydować na jakiej licencji będzie udostępniane jego hasło.

Tworzenie nowych haseł zdaje się być bardziej intuicyjne, niż w przypadku Wikipedii. Przypomina ono tworzenie dokumentów za pomocą Google Docs. W formularzu edycji hasła możemy wpisać na przykład alternatywne tytuły. W przypadku Wikipedii tworzenie przekierowania jest nieco trudniejsze.

Knol w pewnym sensie może być nazwany konkurencję Wikipedii, jednak jak widzimy, celuje on w inną grupę docelową. Z pewnością może być uznany za konkurencję dla standardowych, drukowanych encyklopedii.

www.knol.google.com
Ocena 2.42/5 (48.35%) (158 głosów)
  • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:

  • polski
    Dodał: Gość data: 2011-12-07
    co to jest wspulnik


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.