Otwarta mapa świata w przygotowaniu

Dawid Kulbaka, 18-07-2008 | Źródło: Wikipedia, OSM, Der Spiegel, Linux.pl

Cztery lata temu za przykładem sukcesu Wikipedii społeczność internetowa ruszyła wraz z odbiornikami GPS w celu stworzenia najdokładniejszego atlasu świata. Ochotnicy mieli zajmować się kartografowaniem kuli ziemskiej. Projekt OpenStreetMap przez wielu uważany był za szaleńczy.

Projekt zakłada stworzenie perfekcyjnie odwzorowanych map, uwzględniających także tereny niedostępne dla użytkowników pojazdów zmotoryzowanych. W realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia uczestniczy obecnie 30 tys. osób z całego świata.

Spora część ochotników przemierza różne trasy z odbiornikami GPS regularnie. Nie przeszkadza im obecność podobnych komercyjnych projektów.

OpenStreetMap ma być jednak inny. Po uwzględnieniu wszystkich detali, każdą mapę można wspólnie aktualizować i poprawiać. Silnik projektu oparty jest na popularnym mechanizmie wiki, znanym z encyklopedii Wikipedia.Obecny stan map w Europie jest już imponującyJuż teraz mapami „objęta” jest prawie cała Wielka Brytania czy znaczna część Niemiec. W dodatku wiele miast (jak Monachium) jest przedstawiona dokładniej niż w projektach typu Google Maps.

Atlas ma służyć w przyszłości wszystkim bez opłat (mapy i dane będą objęte licencją Creative Commons). Jego przeznaczenie także może być dowolne, od map i planów informacyjnych do nawigacji GPS.

Niedawno projektem OpenStreetMap zainteresowali się także Polacy, którzy doczekali się polskiej edycji forum oraz stron związanych z projektem. Sami przetłumaczyli zasobność serwisu i zaczęli organizować polskie mapy do OSM.

- Kto się temu przygląda, doświadcza prawdziwej współpracy światowej społeczności: dane przychodzą z Vällingby pod Sztokholmem, z Bad Salzdetfurth i Murmańska, z Rygi, Valparaíso oraz Ptysiowej Łąki w Garmisch-Partenkirchen, czytamy w artykule tygodnika Der Spiegel (przedruk dostępny na Onet.pl).


www.OpenStreetMap.org
Ocena 2.77/5 (55.33%) (270 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.