Google Highly Open Participation: Polacy w czołówce

Dawid Kulbaka, 28-04-2008 | Źródło: Google

Polscy uczniowie znaleźli się wśród zwycięzców konkursu Google Highly Open Participation, który ma zachęcać uczniów szkół średnich do pracy nad rozwojem wolnego oprogramowania. Polacy zostali wybrani spośród ponad trzystu pięćdziesięciu finalistów biorących udział w rywalizacji.

Zadania, którym musieli stawić czoła młodzi programiści, były zróżnicowane pod względem trudności. Każde z nich oceniano w czterech kategoriach: kreatywność, dokładność, jakość wykonanych zadań oraz poziom zaangażowania i poświęcenia dla rozwoju społeczności wolnego oprogramowania.

Osiemnastoletni Tomasz Dobrzyński zdobył nagrodę w kategorii rozwiązań Joomla!

- Wygrana była dla mnie kompletnym zaskoczeniem. Rodzice, znajomi, a także nauczyciele doceniają mój sukces, ale tak naprawdę najbardziej cieszy mnie uznanie, jakie zyskałem w społeczności tworzącej wolne oprogramowanie.

Jarosław Tworek zdobył nagrodę w kategorii wsparcia Python Software Foundation. Jarek ukończył 11 zadań, o wysokim poziomie trudności dla komponentu Python. Jury uznało, że jego prace zdecydowanie wyróżniały się na tle dokonań innych uczestników w tej kategorii.

- Dla mnie najważniejszą nagrodą, była doświadczenie i wiedza zdobyta podczas konkursowych zmagań. Początkowo zabierałem się do rozwiązywania zadań bez zaangażowania, ale możliwość udziału w realnych projektach i aktywna współpraca ze specjalistami w dziedzinie informatyki z całego świata dodały mi chęci do działania.

Wojtek Szkutnik pochodzi z Krakowa i tytuł zwycięzcy otrzymał od organizacji SilverStripe . Wykonał rekordową liczbę zadań – było ich aż 29.

- Oczywiście cieszę się ze zwycięstwa, ale bardziej cenię sobie liczne kontakty, jakie nawiązałem podczas trwania konkursu, między innymi z programistami z Nowej Zelandii i Australii.

Konkurs Google Highly Open Participation zakończył się 4 lutego br. Wzięło w nim udział ponad trzystu pięćdziesięciu uczniów z całego świata, którzy tworząc m.in. nowe kody, dokumentację czy materiały treningowe, przyczyniając się do rozwoju wolnego oprogramowania.
Ocena 2.67/5 (53.46%) (434 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.