Kto i jak czyta blogi?

, 10-04-2008 | Źródło: University of California

Uniwersytet w Kalifornii opublikował rezultaty pierwszego badania nawyków czytelników blogów. Wszystkie poprzednie badania blogosfery koncentrowały się na badaniu samych bloggerów. W tym wypadku wyniki okazały się bardzo różnorodne.

Po pierwsze, czytelnicy różnią się w odpowiedziach na proste pytanie "Jaka rzecz czyni blog - blogiem?". Tradycyjnie mówi się, że jest to strona osobista, na której publikuje się notatki i opisy w określonym porządku chronologicznym (od najstarszych do najnowszych).

Jedni respondenci twierdzili na przykład, że blogiem może być tylko ten dziennik, w którym autor wchodzi w interakcje z czytelnikami, którzy zostawiają komentarze. Inni natomiast wiązali blog z określonymi parametrami technicznymi itd.

Kolejny wniosek - dla większości ankietowanych czytanie blogów nie jest sposobem odbioru cennej informacji, lecz przyzwyczajeniem i częściowo rutyną.

Po trzecie, respondenci rzadko zwracają uwagę na datę ostatniej aktualizacji bloga: dla nich ważny jest post, a nie data jego napisania. Oprócz tego czytelnicy nie przejmują się, jeżeli przegapią jakiś wpis na blogach.

W końcu wyniki pokazały także, że dobre blogi wytwarzają osobiste emocje. Czytelnicy, których "poruszyła" jakaś notatka na blogu, tracą wiele sił i energii, aby opublikować dobry jakościowo komentarz do postu.

Więcej na stronach Uniwersytetu: UCI study sheds new light on habits, roles of blog readers
Ocena 2.49/5 (49.89%) (275 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.