Wikipedia świętuje 7 urodziny

, 16-01-2008 | Źródło: Newsland

Encyklopedia internetowa Wikipedia obchodzi swoje 7 urodziny. Od momentu powstania na początku 2001 roku do dzisiaj encyklopedia ta nieustannie się rozrasta i jest coraz bardziej popularna wśród użytkowników Sieci.

Za przodka Wikipedii uznaje się Nupedię — projekt encyklopedii po angielsku, realizujący zasady swobody informacji. Artykuły do Nupedii pisali naukowcy i ludzie ze środowiska akademickiego; założycielami tej encyklopedii byli Lawrence Senger — redaktor naczelny i organizator projektu, Jimmy Wales — wtedy dyrektor wykonawczy kompanii Bomis, która finansowała projekt.

Aby przyśpieszyć ponowne napełnienie encyklopedii treścią, 15 stycznia 2001 roku Wales i Senger otworzyli stronę Wikipedia. W redagowaniu tej encyklopedii mógł pomagać każdy użytkownik internetu. Wikipedia otrzymała swoją nazwę od wykorzystanej technologii Wika. W maju zostały uruchomione działy językowe encyklopedii: rosyjski, niemiecki, szwedzki, francuski, włoski, hiszpański, portugalski, esperanto, japoński, i później — arabski i węgierski.

Teraz w Wikipedii istnieje 253 działów językowych. Ilość wiadomości w tej encyklopedii i jej popularność stopniowo rosły. 20 czerwca 2003 roku został założony Fundusz Wikimiedia — niekomercyjna organizacja, która zbiera środki finansowe na organizację Wikipedia. Pod egidą Funduszu zostało założonych kilka innych projektów, działających na tych samych zasadach, co Wikipedia.

W tym momencie Wikipedia jest jedyną tak dużą encyklopedią dzięki ilości wiadomości i zasięgowi tematycznemu. W lipcu 2004 roku w dziale angielskim było 0,3 mln artykułów; w kwietniu 2005 — już ponad 0,5 mln, a we wrześniu 2007 — ponad 2 mln. Drugi po ilości artykułów — dział niemiecki, posiadał w czerwcu 2007 roku 0,6 mln. artykułów. Jeszcze 15 działów posiada ponad 100 tys. artykułów, w ich liczbę wchodzi także Rosyjska Wikipedia (bieżąca liczba artykułów — 226 512). Ponad trzydzieści działów posiada od 20 000 do 100 000 artykułów.
Ocena 2.85/5 (57.02%) (121 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.