Nasza-klasa – pod kogo dziś się podszyjemy?

Dawid Kulbaka, 18-12-2007 | Źródło: Opracowanie własne, Rzeczpospolita

Web 2.0 pobudza internetową społeczność do określonej aktywności. Problem zaczyna dziać się wtedy, kiedy działanie jest niezgodne z przyjętymi zasadami i załamuje główną inicjatywę portalu. Niewątpliwie Nasza-Klasa.pl ma kolejny problem – plagę zmyślonych użytkowników i tych, którzy podszywają się pod znane osoby ze świata publicznego.

Oprócz problemów serwerowych Naszej-Klasy właściciele będą musieli sprostać kolejnemu wyzwaniu. Przy obecnym stanie autoryzacji osób, który do rejestracji w serwisie jest wymagany, właściwie każdy może założyć konto każdego.

W ciągu kilku minut możemy stać się Billem Clintonem czy Danutą Hojarską na Naszej-Klasie.pl i dopisać się do różnych klas, grup czy kręgów znajomych.

Najświeższy przykład to podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita" pisząc, że na portalu zaczęły się ostatnio pojawiać fałszywe profile polityków, głównie tych z poprzedniej kadencji Sejmu. Jest już m. in. ośmiu Zbigniewów Ziobro, 13. Andrzejów Lepperów i 17. Romanów Giertychów, którzy są dołączani do profili użytkowników jako ich znajomi.

Dla gazety Zbigniew Ziobro nie chciał sprawy komentować, Andrzej Lepper ubawił się rewelacjami na swój temat i dodał, że jeśli "młodzież się przy tym dobrze bawi, to najważniejsze". Naburmuszył się natomiast Roman Giertych, obecnie prawnik, który myśli nad skierowaniem sprawy do sądu.

Poza tym są także konta Donalda Tuska, Tadeusza Rydzyka, Lecha i Jarosława Kaczyńskich oraz osób spoza świata polityki: 5. Mariuszów Pudzianowskich, około 30. Adamów Małyszów i... można by wymieniać bez końca. Wystarczy tylko zobaczyć choćby listę znajomości Rogera Federera czy poznać województwo nibyladnii.

Z osobami publicznymi jeszcze nie jest, mimo wszystko, tak źle – są one powszechnie znane i wiedzą, że na swój temat w sieci można znaleźć tysiące żartów. Gorzej, jeśli zamiast realnej Naszej-Klasy utworzy się zbiorowisko Nasze-Żarty, wtedy cała idea portalu pójdzie na marne.

Nie wspominając o sytuacji, gdy na Naszej-Klasie będą miały miejsce próby podszywania się pod osoby prywatne, które chcą chronić swój wizerunek i prawo do prywatności. Na to z pewnością portal nie jest obecnie przygotowany. Samo potwierdzenie danych poprzez e-mail (który można sobie założyć w 2 minuty) nie wystarczy.

Ciekawe też, ilu z 3 milionów klasowiczów, których wylicza na głównej stronie portal, stanowią takie osobistości jak Aleksander Kwaśniewski, Jelonek Bambi, Aniołek Stróż, Buka z Doliny Muminków czy Ronaldinho.
Ocena 2.71/5 (54.27%) (412 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:


 • Dodał: data: 1197979083
  jelonek bambi, o lol

 • Dodał: data: 1198011107
  Ehh, Romek chyba nigdy nie
  nauczy się dystansu do własnej
  osoby.

 • Dodał: data: 1198479697
  Chyba żaden portal polski nie
  osiągnął tak wiele w tak
  krótkim czasie. Zastanawia
  mnie w jaki sposób chłopaki
  robią w okół siebie tyle
  zamieszania, docierają do
  wszelkiego rodzaju gazet i
  czasopism, mówi się o nich w
  czołowych stacjach TV,
  ostatnio mówili o nich w
  Uwadze.
  Co do fałszywych ludzi na
  klasie to jest póki co na
  prawdę niewielki procent
  całości. Na Gronie też jest
  dużo takich postaci jednak o
  tym już cicho.
 • elizka
  Dodał: elizka data: 2010-01-31
  co tam czesc
 • rerer
  Dodał: Gość data: 2010-03-01
  cześć:D
 • wiadomość
  Dodał: Gość data: 2010-04-11
  wyrazy współczucia
 • cześć:D
  Dodał: Gość data: 2010-11-26
  ładnie?}
  super zdjęcie ale jeszcze nie dodałem komentarz do zdjęć..

  pozdrawiam?}


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.