Cert Polska: "Nie dla Internet Explorer!"

Dawid Kulbaka, 10-06-2004 | Źródło: Cert Polska

W przeglądarce Internet Explorer wykryto kilka poważnych błędów, o których nie poinformował do tej pory producent. Co gorsza, są one już aktywnie wykorzystywane i nie ma możliwości zabezpieczenia się przed nimi. Sami pracownicy Cert Polska zalecają zainstalowanie Opery lub Mozilli!

Istniejące już exploity pokazują, że możliwe jest pobranie kodu wykonywalnego z innej witryny, a następnie zapisanie go i uruchomienie lokalnie. W praktyce oznacza to możliwość zaatakowania złośliwym kodem po kliknięciu odnośnika lub otwarciu listu elektronicznego, mimo posiadania w pełni zaktualizowanego Interneta Explorera.

Jedna z luk wykorzystywanych przez exploit znana jest od sierpnia 2003 i pozwala na dowolne operacje na plikach z poziomu HTML. Znajduje się w ona w kodzie odpowiadającym za obsługę obiektów adodb.stream i została uznana za Microsoft za mało istotną, ponieważ pozwala na nadużycia jedynie w przypadku pobrania kodu ze strefy lokalnej. Problem w tym, że pozostałe, wcześniej nie znane luki pozwalają na pobranie kodu z zewnątrz, zapisanie go i wyświetlenie już z zasobów lokalnych.

Luki w Internet Explorerze są tym niebezpieczniejsze, że przeglądarka jest także odpowiedzialna za wyświetlanie kodu HTML w niektórych programach pocztowych (w tym Outlook i Outlook Express) oraz innych zewnętrznych aplikacjach, nie tylko Microsoftu.

W tej chwili nie istnieją łaty na wspomniane luki. Częściowym zabezpieczeniem (kosztem funkcjonalności) może być zablokowanie wykonywania skryptów - w szczególności JavaScript, JScript - oraz ActiveX.

"Zalecamy jednak używanie jednej z alternatywnych przeglądarek, np. Opery, czy Mozilli. "

Computerworld: Internet Explorer carved up by zero-day hole - http://www.computerworld.com.au/index.php?id=117316298
Opera Software - http://www.opera.com
Mozilla - http://www.mozilla.org
Ocena 2.96/5 (59.13%) (161 głosów)
  • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:


  • Dodał: data: 1086874137
    Na szczęście ja od dłuższego
    czasu używam Mozilli :)


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.