Ukryte linki reklamowe na stronach Samoobrony

Dawid Kulbaka, 17-10-2007 | Źródło: Janmedia

Opublikowano badanie dostępności dla osób niewidomych i niedowidzących stron internetowych sześciu najpopularniejszych polskich partii politycznych kandydujących w najbliższych wyborach parlamentarnych. Raport przygotowała agencja Janmedia.

W badaniu przetestowano serwisy internetowe PO, PIS, LiD, LPR, PSL oraz Samoobrony.

Analiza serwisów pod względem spełniania wymogów dostępności składała się z dwóch części: analizy eksperckiej oraz badania z 3 użytkownikami (2 niewidomych i 1 niedowidzący).

Badanie wykazało, że żaden z serwisów nie został dostosowana w 100% do potrzeb osób z ograniczeniami związanymi z wadami wzroku. Najwięcej problemów podczas testów użytkownikom sprawiały nieopisane elementy graficzne (animacje Flash, zdjęcia, itp.) oraz słabo oznakowane lub zupełnie nieopisane elementy aktywne w postaci linków.

Największym zaskoczeniem dla badających był serwis internetowy Samoobrony RP. Podczas testów z osobami niewidomymi używającymi czytników ekranowych, tzw. screenreaderów (zamieniają one treść strony w format audio) okazało się, że strona główna tej partii pokryta jest ukrytymi reklamami firmy produkującej drzwi i okna:- Sposób wykonania reklam, wykorzystanie znaczników H1 przy ich braku w pozostałych elementach strony, odciąga uwagę osób korzystających ze screenreadera od zasadniczej treści i może powodować poczucie zagubienia – mówi Tomasz Kępski, specjalista ds. dostępności Janmedia.

– Aby zobaczyć teksty reklam na stronie Samoobrony wystarczy w przeglądarce internetowej wyłączyć tzw. obsługę stylów. Widok jest naprawdę zaskakujący – dodaje.

Nagranie wideo z badania:- raport z badania (PDF)

Ocena 2.6/5 (51.96%) (326 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.