Zapytaj wyszukiwarkę... po ludzku

Grzegorz Komsta, 14-06-2007 | Źródło: PowerSet

Przywykliśmy już do tego, że korzystając z wyszukiwarki wpisujemy w okienko hasło, którego szukamy i spośród odnośników wybieramy te, które nas najbardziej interesują. A co, gdyby zapytać wyszukiwarkę tak jak zwykłego człowieka?

Twórcy PowerSet postanowili, że tak właśnie będzie działać ich produkt. Zamiast wpisywać zapytanie pojedyńczymi frazami, możemy po prostu zadać pytanie wyszukiwarce z wykorzystaniem naturalnego języka, jakim na co dzień się posługujemy i zamiast zwykłych odnośników otrzymamy satysfakcjonującą nas odpowiedź.

W trakcie trwania prac nad wyszukiwarką PowerSet co tydzień będą prezentowane różne funkcjonalności wyszukiwarki. W tym tygodniu zademonstrowano jak PowerSet odpowiada na pytanie: „Politycy, którzy zmarli w czasie pełnienia urzędu” (politicans who died in office). Funkcjonowanie wyszukiwarki prezentują poniższe zrzuty ekranu:Według zapewnień wyszukiwarka wykorzystuje naturalne struktury języka, dzięki czemu prezentowane odpowiedzi mają być jak najdokładniejsze. PowerSet nie szuka wyłącznie słów kluczowych, tylko odwołuje się do różnych odmian i synonimów. Ponadto na podstawie pytania ma eliminować prezentowanie nietrafionych wyników dla wyrazów o różnym znaczeniu, a takiej samej pisowni.
Ocena 2.83/5 (56.51%) (350 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.