Wikipedia jest zepsuta - mówi jej współzałożyciel

Dawid Kulbaka, 17-04-2007 | Źródło: Kopalnia Wiedzy

Kilka dni temu współzałożyciel Wikipedii Larry Sanger powiedział, że encyklopedia jest tak zepsuta, że nie uda jej się naprawić. Ku zaskoczeniu wszystkich własne w ten sposób skwitował słowa brytyjskiego ministra edukacji Alana Johnsona, który wcześniej zachwalał Wikipedię.

Wszystko działo się na konferencji Narodowego Stowarzyszenia Nauczycieli i Unii Nauczycielek. Johnson twierdził, że Wiki dała dostęp do wiedzy młodym ludziom, którzy nie mieli dotąd tak obszernego i bezpłatnego źródła informacji. Wtedy z ust współzałożyciela encyklopedii padły słowa, które zszokowały internetowy świat:

Obawiam się, że pan Johnson nie zdaje sobie sprawy z tego, z jak wieloma problemami boryka się Wikipedia: od poważnych kłopotów z zarządzaniem, do niesprawnej społeczności, do często niewiarygodnej zawartości po całą serię skandali – mówił Sanger.

Na koniec podsumował: - Wikipedia jest wciąż dość użytecznym i zadziwiającym fenomenem, ale sądzę, że jest tak zepsuta, iż nie da jej się naprawić.

Larry Sanger jest założycielem konkurencyjnego projektu dla Wikipedii – Citizendium, które ma osiągnąć statut bardziej wiarygodnej skarbnicy wiedzy dzięki zaangażowaniu specjalistów z określonych branż. W Citizendium nie będzie można pisać anonimowych artykułów.

Projekt Sangera został uruchomiony pod koniec zeszłego miesiąca.
Ocena 2.47/5 (49.45%) (146 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:


 • Dodał: data: 1176979658
  Wikipedia nie jest bardziej
  zepsuta niż społeczeństwo
  jakiemu służy. Jeśli Johnson
  był wystarczająco inteligentny
  aby ją zaprojektować to
  napewno przewidział taki
  rozwój wydarzeń udostępniając
  ludziom ten
  "wolny"
  projekt. Wolna wola jest
  przywilejem którego większość
  ludzi nie ceni zbyt wysoko.
  Jeśi dałoby się naprawić
  Wikipedię to by znaczyło, że
  dałoby się naprawić ludzi. Nie
  wierzę też w obiektywność
  Citizendium - ludzi nauki w
  większości charakteryzuje
  pycha, a ona zamyka oczy na
  wiele wątków sprawy - w
  świecie nauki liczy się sława,
  a nie fakty.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.