Filar Web 2.0 nie upadnie

Dawid Kulbaka, 13-02-2007 | Źródło: Wikipedia, Wikinews.org, Onet.pl, Chip oraz Grześ i Przykuta

Wikipedia ma kłopoty finansowe, ale nie zniknie z sieci. Tkwi w niej za duży potencjał społecznościowy i reklamowy, by całkowicie mogła być wycofana z sieci. 'Nie jest dobrze. Oczywiście nie zamkniemy Wikipedii, będziemy robić to, co zwykle' - powiedziała prezes Fundacji Wikimedia, Florence Devouard.

Dla funkcjonowania Wikipedii potrzebne jest obecnie ok. 5 mln dolarów rocznie, a w tej chwili Fundacja dysponuje nieco ponad milionem dolarów, co ma wystarczyć na 3 lub 4 miesiące działalności – podaje Chip.pl opierając się na wypowiedzi Florence Devouard.

Z obliczeń Devouard wynika, iż mimo zebrania podczas ostatniej zbiórki 1 mln dolarów Fundacja potrzebować będzie przynajmniej dwóch milionów w najbliższych 6 miesiącach.

Nie jest więc wykluczone, iż już niedługo Fundacja Wikimedia ponownie będzie prosić w wsparcie internautów - podaje Wikinews.

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów i aktualnie już nieistniejącej Nupedii. Obecnie zarządzana jest przez organizację non-profit Fundację Wikimedia.

Wikipedia ma ponad 4 600 000 artykułów we wszystkich edycjach językowych, włączając w to ponad 1,6 mln artykułów w wersji angielskiej oraz około 300 tys. haseł w wersji polskiej.

Wysyła ponad 2000 odpowiedzi na żądania wyświetlenia stron na sekundę. Duży ruch generują głównie największe serwisy, w tym nasz, z 5. milionami unikalnych użytkowników miesięcznie. Całość obsługuje 100 serwerów.

Warto dodać, że w ciągu najbliższych kilku dni w Polskiej Wikipedii będzie 100 000 zarejestrowanych użytkowników.

Więcej informacji o możliwościach wpłat na rzecz Fundacji można znaleźć na specjalnej stronie.
Ocena 2.5/5 (49.9%) (105 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.