Wikipedia ma 6 lat

Dawid Kulbaka, 15-01-2007 | Źródło: Wikipedia

Dokładnie 6 lat temu założono Wikipedię. 15 stycznia w środowisku jej twórców dzień ten znany jest jako Dzień Wikipedii. Wikipedia powstała w 2001 roku z inicjatywy Jimmy'ego Walesa oraz Larry'ego Sangera. Chodziło im o stworzenie i udostępnienie wielojęzykowej wolnej encyklopedii o jak najlepszej jakości, dla każdej osoby na świecie, w jej własnym języku.

Aktualnie, we wszystkich, ponad 250 wersjach językowych Wikipedii jest ponad sześć milionów artykułów oraz kilka milionów zarejestrowanych kont użytkowników.

Początkowo Wikipedia rozwijała się zupełnie spontanicznie, bez żadnych struktur instytucjonalnych. W 2003 roku powołano Fundację Wikimedia, z siedzibą w stanie Floryda, USA.

Od 2005 roku projekty Fundacji Wikimedia promuje i wspiera na terenie Polski Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Z badań Megapanelu PBI/Gemiusa wynika, że Wikipedia jest w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych stron w Polsce i najbardziej popularną stroną w kategorii "edukacja".

Polska Wikipedia została założona ponad pół roku później, 26 września 2001 r., przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. W piątą rocznicę jej powstania osiągnęła ona 300 tysięcy artykułów. Na początku 2006 r. w polskiej Wikipedii znajdowało się nieco ponad 156 000 artykułów. Obecnie jest ich ponad 330 000, co oznacza wzrost o ponad 100% w skali roku.

Tak naprawdę, to właśnie polska Wikipedia jest jedną z najbardziej obiecujących wersji językowych tej encyklopedii - powiedział Dariusz Siedlecki, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska

- Na nasze piąte urodziny Polskę odwiedził założyciel Wikipedii, Jimmy Wales, bardzo chwaląc nasze zaangażowanie w budowanie projektu. Rok 2007 nie będzie przełomowy, ale z pewnością umocnimy się na pozycji jednej z najlepszych wersji językowych Wikipedii na świecie zarówno w sensie ilości, jak i jakości artykułów encyklopedycznych.

Do najważniejszych inicjatyw roku 2006 można zaliczyć Klinikę Ważnych Artykułów – projekt mający na celu podniesienie nie ilości, ale jakości haseł.

Przekroczyliśmy próg ilościowy - napisał jego pomysłodawca, jeden z anonimowych wikipedystów o pseudonimie Lajsikonik - pora na zajęcie się jakością.

W tym roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska zamierza wydać razem z Wydawnictwem Helion płytę DVD z zawartością Wikipedii, a także zorganizować w maju Konferencję Wikimedia Polska 2007, która ma stać się platformą wymiany doświadczeń między uczestnikami projektów Wikimedia, innych podobnych społeczności. Stowarzyszenie to planuje także organizację międzynarodowej konferencji poświęconej projektom Wikimedia.

http://pl.wikipedia.org/
Ocena 2.54/5 (50.87%) (103 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.