Strona Ministerstwa oparta o wiki!

Dawid Kulbaka, 13-01-2006 | Źródło: Wikinews, MF

Wczoraj w Ministerstwie Finansów odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Podatki i Rozwój". Podczas dyskusji podkreślano wielokrotnie konieczność zwiększenia nakładów na prace badawcze oraz wdrażanie nowych technologii, jak również znaczenie wprowadzenia e-podatków.

Na spotkaniu została także zaprezentowana specjalna strona internetowa http://www.podatki.gov.pl, gdzie aktywna będzie grupa dyskusyjna. Wszyscy eksperci zostali zaproszeni do prezentowania na tym forum swoich uwag i propozycji.

Witryna to prawdziwe wiki, działające na tej samej zasadzie, co znana szeroko internetowa encyklopedia Wikipedia. Co więcej, serwis ten używa tego samego oprogramowania, będącego Wolnym Oprogramowaniem systemu MediaWiki.

Stroną opiekować się będzie zespół specjalistów, którzy na bieżąco będą analizować zgłaszane projekty, z których najtrafniejsze, dotyczące uproszczenia systemu podatkowego, zostaną uwzględnione w pracach rządu.

Jaki ma to skutek dla przeciętnego odwiedzającego? Zawartość serwisu może być edytowana przez każdego (strona Ministerstwa Finansów wymaga rejestracji). Każdy artykuł ma swoją stronę dyskusji, gdzie można wymieniać uwagi na temat jego treści, oraz historię edycji, pozwalającą na porównywanie ze sobą różnych wersji danego artykułu. Użytkownicy mogą dodawać strony do listy obserwowanych by być powiadamianymi o dokonywanych w nich zmianach.

Otwarcie serwisu wiki jest odważnym krokiem ze strony Ministerstwa - do tej pory instytucje publiczne nie korzystały z takich stron a sama idea wiki zaczęła zyskiwać popularność stosunkowo niedawno. Wikipedia odniosła sukces w dużej mierze dzięki swojej otwartości - zagadką pozostaje natomiast, czy taki system sprawdzi się w przypadku poważnych prac nad podatkami.

http://www.podatki.gov.pl
Ocena 2.72/5 (54.44%) (151 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.