Dziś Światowy Dzień Użyteczności

Dawid Kulbaka, 03-11-2005 | Źródło: Kalvai Usability

Obchodzony 3 listopada Światowy Dzień Użyteczności (ang.World Usability Day) powstał z myślą o wszystkich ludziach, którzy kiedykolwiek zadali sobie te pytania. Tego dnia po raz pierwszy specjaliści z całego świata skupią się nad udzieleniem odpowiedzi, którą jest użyteczność.

W ponad 70 miastach w 35 krajach całego świata - w tym w Polsce odbędzie się cykl wydarzeń i konferencji pokazujących korzyści płynące z projektowania zgodnie z kanonami użyteczności oraz zorientowania na użytkownika. Organizatorem są m.in. członkowie Usability Professionals' Association, międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów ds. użyteczności - w tym także naszą firmę Kalvai Usability.

Obchodzony w Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Użyteczności dedykujemy w całości stronom internetowym. Wiemy bowiem jak szybko rośnie znaczenie Internetu dla konsumentów, obywateli, osób niepełnosprawnych, pracowników, menadżerów. W tym szczególnym dniu pod adresem wud.pl zostanie uruchomiony specjalny serwis internetowy zawierający podstawowe informacje o użyteczności.

- Po zaznajomieniu z nim internauci, którzy dotąd nic nie wiedzieli o użyteczności zmienią swój sposób patrzenia na Internet. Odwiedzając nasz serwis dowiedzą się czym jest użyteczność stron internetowych i jakie są metody jej badania. Posłuchają ciekawych relacji użytkowników Internetu i nie tylko - mówi Daniel Walczak z Kalvai Usability.

Każdy znajdzie dla siebie coś intersującego. Przedstawiciele biznesu dowiedzą się jak wielkie korzyści mogą osiągnąć stosując reguły użyteczności na swoich stronach internetowych i jakie straty grożą firmom je lekceważącym. Dowiedzą się, że przeciętny użytkownik czeka na załadowanie strony nie więcej 10 sekund, a później rezygnuje z eksploracji witryny, że z powodu nieużytecznie zaprojektowanych stron sklepów internetowych połowa ewentualnych transakcji nie dochodzi do skutku.

Przedstawiciele administracji oraz instytucji publicznych wypełniajacych misję rozpowszechniania informacji publicznej będą mogli wziąć udział w seminarium zawierającym podstawowe informacje o użyteczności serwisów instytucji rządowych. Informacje o aktualnych przepisach prawnych, rekomendacjach Unii Europejskiej, standardach sieciowych oraz licznych case studies serwisów internetowych. Poza seminarium, w trakcie Światowego Dnia Użyteczności sprawdzimy poziom dostępności stron internetowych oraz przestrzegania standardów sieciowych przez ośrodki internetowe instytucji centralnych.

W serwisie znajdzie się także blok informacji dotyczący osób niepełnosprawnych, dostępności Internetu również dla nich, osób niewidzących i niedowidzących. Właściwie zbudowana strona nie jest dla niepełnosprawnych przeszkodą ale pomocą w dotarciu do potrzebnych informacji.

Światowy Dzień Użyteczności przypomina wszystkim, że strony www mogą być i powinny być lepsze. Bo mają służyć swoim użytkownikom - a nie odwrotnie.

www.wud.pl
Ocena 2.79/5 (55.8%) (181 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.