W sieci panuje moda na "uRoZMAicENIa tekstuff"

Dawid Kulbaka, 04-07-2005 | Źródło: własne

Gęstość błędów ortograficznych na internetowych stronach poraża. Jeśli przeglądamy blogi, czy mniej oficjalne strony, nie sposób nie zauważyć, że styl pisania w sieci daleko odbiega od poprawnej polszczyzny.

Niewątpliwie do rozwoju tego niedorozwoju przyczyniają się komunikatory internetowe, które dają nieograniczoną wolę korzystania z uroków własnego tworzenia nowych słów, tendencji do ich skracania i robienia rażących błędów.

I choć z pewnością większość błędów jest tworzona umyślnie dla urozmaicenia rozmowy, to wiele z nich można spotkać na zwykłych stronach internetowych. A nie każdy jest odporny na takie „fajerwerki”.

Z pewnością nie jest na nie odporny autor strony Bykom-stop, która powstała już jakiś czas temu. Manifest strony zawiera się w kilku zdaniach, skierowanych głównie do młodych osób, którzy prowadzą swoje strony:

„Koniec z potworami typu 'mugł', 'ktury', 'karzdy', 'rzaden'! Koniec z milionami !! i ?? stawianych po każdym zdaniu! Nie piSHmY ff TeN SpoSoop niom =D! Koniec z błędami, które straszą na stronach, forach, blogach! Od dziś pilnujemy tego jak piszemy my i użytkownicy naszych stron! Wyrabiajmy w sobie dobre nawyki! Piszmy poprawnie, po polsku.”

Cel jest niewątpliwie szczytny. Witryna przygotowała dla swoich czytelników mini-poradnik "Jak pisać" oraz zestaw bannerów reklamowych dla webmasterów, którzy zechcą wspomóc akcję.

BYKOM-STOP - Poprawna pisownia i ortografia w Internecie

Polecamy wszystkim!
Ocena 2.7/5 (54.01%) (157 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.