eBay.pl: sukces mimo krytyki?

Dawid Kulbaka, 26-04-2005 | Źródło: własne

Choć wszystkie media jednogłośnie skrytykowały pojawienie się w naszym kraju największego na świecie serwisu aukcyjnego eBay, to można z całą pewnością stwierdzić, że polski oddział firmy zaledwie w pierwszych dniach swojego istnienia odniósł spory sukces.

eBay.pl, pomimo fali krytyki także ze strony użytkowników, błyskawicznie zyskał sobie wysoką popularność. Wystarczyły cztery dni dla zdobycia przez serwis pozycji drugiego co do wielkości serwisu aukcyjnego Polsce. Witryna wyprzedziła w jeden dzień Legano.pl, a następnie prężnie wspinała się do góry po drabince ilości aukcji, wyprzedzając Aukcje24.pl i serwis Świstak.pl.

Szef Świstaka Rafał Agnieszczak zauważa jednak, że sukces eBay jest jednak wątpliwy:

- Naszym zdaniem jest za wcześnie, aby oceniać dokonania eBay na polskim rynku. Dopiero w piątek wieczorem zaczną się kończyć pierwsze aukcje. Zobaczymy ile z tych aukcji zostanie wystawione ponownie - to swego rodzaju test pokazujący wiarę użytkownika w skuteczność platformy.

Przy okazji badania statystyk rynku aukcyjnego w Polsce pojawia się fundamentalne pytanie; jak je badać i na jakiej podstawie określać ich znaczenie na rynku?

- Ilość aukcji to nie jest najlepszy wskaźnik określający sukces serwisu - dużo bardziej miarodajna jest ilość aktywnych kont, a ta nie jest na razie wysoka w przypadku polskiego eBay - twierdzi Agnieszczak.

Na razie, bowiem eBay zaczął właśnie kampanię reklamową, która wg Przemysława Pluty, odpowiedzialnego za marketing eBay Polska, ma być skierowana "głównie na marketing online". Tak też się dzieje, dziś eBay rozpoczął kampanię na wielu polskich stronach za pomocą Google AdWords.

Na forum pojawił się także pracownik eBay, który poza przywitaniem się z użytkownikami oznajmił, że działa już... RSS na forum. W serwisie nie wprowadzono ponadto żadnych zmian, które usprawniły by działanie bardzo okrojonej wersji eBay.

Obecnie na eBay.pl prowadzony jest około 56 tys. aukcji, co daje serwisowi zasięg 5 proc. w skali krajowej. Co ciekawe, od momentu pojawienia się eBay w Polsce, stopniowo maleje liczba aukcji na Allegro.pl (82.25 proc.), ale w tej sytuacji nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić, czy spowodowane jest to pojawieniem się eBay.pl.
Ocena 2.72/5 (54.43%) (327 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:


 • Dodał: data: 1114540806
  Gdyby odfiltrowac z aukcji
  ebay.pl te "dla
  komentarza" to liczby
  bylyby mniejsze.

 • Dodał: data: 1114545089
  One są już na bieżąco usuwane
  przez administratora, choć
  oczywiście pojawiają się
  nowe... no ale ich liczba nie
  jest tak znacząca w stosunku
  do ogółu aukcji.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.