Polacy wciąż łatwym celem dla cyberprzestępców

Jacek Pluta, 18-04-2014 | Źródło: Informacja prasowa

Najczęstszym cyberzagrożeniem, które dotknęło 2/3 internautów była utrata danych z komputera, dodatkowo 4 na 10 badanych otrzymało w roku 2013 oszukańcze maile z próbą wyłudzenia informacji do logowania mimo to prawie co czwarty internauta (23%) nie jest w stanie wymienić spontanicznie żadnej metody zabezpieczeń komputera.

BezpieczniejwSieci.org już po raz czwarty prezentuje raport o stanie świadomości zagrożeń występujących w Internecie. Wynika z niego m.in. że niemal 1/3 respondentów (32%) nie posiada dużej wiedzy w zakresie ochrony komputera i danych, jednocześnie wykazując zainteresowanie poszerzeniem zasobu informacji w tym zakresie. To o 12% więcej w porównaniu z rokiem 2012, co wskazuje, że edukacja użytkowników na temat zagrożeń powstających w sieci powinna stanowić priorytet w budowaniu świadomego cyfrowego społeczeństwa XXI wieku.
 
Co ciekawe dla respondentów oceniających dotkliwość zagrożeń napad na ulicy byłby tak samo odczuwalny jak wzięcie kredytu przez osobę trzecią posługującą się skradzionymi danymi, zaś kradzież portfela tak samo dolegliwa jak włamanie do konta internetowego. Wynika z tego, że zagrożenia świata wirtualnego są równie groźne jak te dotyczące integralności cielesnej.

Utrata danych osobowych w sieci

- Według szacunków Komisji Europejskiej gospodarka internetowa stanowi prawie 6 proc. polskiego PKB. Handel elektroniczny jest także barometrem dla całej gospodarki. Istnieje bowiem duża korelacja pomiędzy e-commerce, a inwestycjami, inflacją, konsumpcją i bezrobociem. Dlatego zagrożeniem może być zarówno nieupoważniony dostęp do danych jak i ich utrata – komentuje wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński we wstępnym słowie do raportu Bezpieczniejwsieci.org.
 
Wyniki badania ukazują, że użytkownicy internetu prezentują niski poziom znajomości podstawowych zagrożeń wpływających na utratę danych. Co prawda stan wiedzy dotyczący rozpoznawania określeń takich jak wirus, robak czy trojan jest zadawalający ( 2/3 badanych posiada wiedzę na temat podstawowych zagrożeń), jednak - alarmującym wnioskiem wynikającym z raportu jest fakt, że tylko 1/5 respondentów (20%) kojarzy utratę danych z atakiem hakerskim – komentuje Mariusz Rzepka – Fortinet Territory Manager na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

Coraz więcej Polaków kupuje w sieci

Polski internet zaczyna dojrzewać, ponad połowa respondentów kupuje towary i usługi w internecie za pośrednictwem portali aukcyjnych lub przez sklepy internetowe. Konsumentom zależy przede wszystkim chcą jak najszybciej otrzymać towar za który zapłacili, ważne jest jednak aby zwracali na kwestie bezpieczeństwa, a także otrzymywali wsparcie od instytucji państwowych, które działają 
w obszarze e-commerce. Interesującym wnioskiem płynącym z badania jest fakt, że 47 proc. badanych przegląda strony sklepów online aby potem dokonać zakupu w tradycyjnym sklepie, może to wiązać się z nieufnością do bezpieczeństwa e-zakupów, 
 
- Nasz Urząd zdaje sobie sprawę jak ważne jest bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i jak ważna jest profilaktyka użytkowników usług na temat zagrożeń, dlatego też  aktywnie współpracujemy z różnymi instytucjami działającymi w obszarze ochrony i bezpieczeństwa w sieci – komentuje Renata Piwowarska, Dyrektor Departamentu Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.  - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wprowadził certyfikowanie usług telekomunikacyjnych m.in. w kategorii Bezpieczny Internet, którego celem jest dopingowanie działań podejmowanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych związanych z podnoszeniem bezpieczeństwa użytkowników – dodaje.

Oswajanie transakcji on-line

1/3 badanych płaci przelewami online przynajmniej raz w tygodniu, zaś 27 proc. płaci rachunki bieżące przy wykorzystaniu bankowego konta elektronicznego. Z badania przeprowadzonego przez Bezpieczniejwsieci.org wynika, że w 2013 roku płatność online przynajmniej raz w miesiącu dokonało 87 proc. badanych, dla porównania w roku 2011 transakcję online przynajmniej raz w miesiącu zadeklarowało 73 proc. zaś w 2012 roku 82 proc. Popularność bankowości online oraz płatności mobilnych wiążą się z  ułatwieniami dla przedsiębiorców i użytkowników internetu. Nowoczesna rozwiązania w e-płatnościąch gwarantują szybki dostęp do zdalnego konta w szczególności gdy niektóre przepisy nakładają obowiązki rozliczeń bezgotówkowych.
 
- Jednym z najciekawszych wniosków części raportu bezpieczniejwsieci.org, dotyczącej zakupów online  jest - rosnąca liczba deklarowanych wydatków na dobra wirtualne (wzrost o 19%) 
i utrzymujące się na wysokim poziomie  deklarowane wydatki w portalach aukcyjnych. 
Wzrost transakcji online o niskiej wartości (np. pliki muzyczne, dobra wirtualne) świadczą 
o dojrzałości rynku i o tym, że oswoiliśmy internet jako miejsce codziennych, mniej istotnych zakupów – komentuje Damien Perillat Dyrektor Zarządzający PayPal w Europie Środkowo-Wschodniej
Kolejnym ważnym wnioskiem są zmiany dotyczące metod używanych do finalizowania transakcji online. Widzimy wyraźnie, że rośnie zainteresowanie alternatywnymi formami płatności wobec najpopularniejszych obecnie - przelewów bankowych online oraz płatności w internecie z użyciem karty.  Według badań BWS w latach 2011 – 2013  wartość zakupów w sieci dokonywanych przy użyciu systemu PayPal wzrosła o 66 zł czyli o blisko 63%.
 
 Wzrost ten jest spójny z trendem jaki obserwujemy na całym świecie. Tylko w 2013 roku zyskaliśmy 20 mln nowych użytkowników na całym świecie i przeprocesowaliśmy transakcje o wartości 52 mld. dol.  (wzrost 25% rok do roku). – dodaje Perillat.

Trend BYOD - zdjęcia cenniejsze niż pracownicze pliki tekstowe

W badaniu określono również jaki rodzaj plików jest najcenniejszy dla użytkowników. Interesującym wnioskiem jest fakt najbardziej wartościowymi dokumentami na urządzeniu są zdjęcia (37 proc. – bezcenne, 41 proc. bardzo wartościowe), pliki tekstowe związane z pracą są dopiero na trzecim miejscu (16 proc. bezcenne, 54 proc. bardzo wartościowe). Dane wyniki są zbieżne z badaniami merytorycznego partnera Bezpieczniejwsieci,org, Fortinet Security Census 2012, w roku 2013 aż o 150% wzrosła w Polsce liczba osób gotowych złamać korporacyjne zasady korzystania z własnych urządzeń w miejscu pracy. Już co druga osoba nie dostosowałaby się do zakazu łączenia się z siecią firmową przy użyciu smartfona. Z badania wynika również, że 16% respondentów nie poinformowałoby swojego pracodawcy, gdyby ich urządzenie osobiste użyte do celów służbowych padło ofiarą ataku hakerów.

Główne wnioski z raportu:

¾ badanych chce wiedzieć więcej o zagrożeniach w sieci
80 proc. badanych korzysta przynajmniej raz w miesiącu z usług finansowych online
50 proc. badanych korzysta przynajmniej raz w miesiącu z PayPal lub podobnych
55 proc. respondentów robi zakupy w serwisach aukcyjnych przynajmniej raz w miesiącu, zaś 50 proc. w sklepach internetowych.
20 proc. polskich internautów w przypadku ważniejszych haseł nie sprawdza ich siły
Kredyt za pomocą skradzionych dokumentów jest oceniany jako tak samo dotkliwe zdarzenie jak napad na ulicy
Najczęstszym zagrożeniem, które dotknęło 2/3 internautów osobiście, była utrata danych 
z komputera na skutek różnych przyczyn.
Do otrzymywania oszukańczych e-maili wyłudzających dane przyznało się 41 proc. respondentów.
Ocena 2.56/5 (51.19%) (783 głosów)
  • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:


  • Dodał: Gość data: 2016-01-26
    Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.

  • Dodał: Gość data: 2016-01-26

    › Witaj Gościu
    Jesteś niezalogowany (Zaloguj się lub Zarejestruj)


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.