Spam podszywa się pod Allegro.pl

Jacek Pluta, 19-11-2013 | Źródło: AVG

W ostatnich dniach pomoc techniczna oprogramowania antywirusowego AVG otrzymuje wiele sygnałów dotyczących SPAMU podszywającego się pod serwis Allegro.

Internauci otrzymują maile z informacją o konieczności potwierdzenia swojego konta w serwisie Allegro. Żeby uwiarygodnić oszustwo, oprócz nagłówka i nazwy nadawcy, adres mailowy z jakiego otrzymujemy wiadomość: (powiadomienia@allegro.pl) wydaje się być autentyczny. 
 
Uważny użytkownik sieci zauważy jednak, że wiadomość została wysłana z włoskich serwerów pocztowych. 
 
Mail informuje o próbie logowania na konto z kilku różnych adresów IP. W związku z tym prosi o powtórne zalogowanie i potwierdzenie danych.  Użytkownik zwykle jest przekierowywany na fałszywą stronę, łudząco podobną do strony logowania Allegro. Choć w tym konkretnym przypadku fałszywa strona jest już zablokowana przez Google, internauci  powinni uważać na kolejne wiadomości tego typu w przyszłości. 
 
 
Wiadomość mimo iż zawiera błędy ortograficzne w temacie, w samej treści jest łudząco podobna do prawdziwych powiadomień Allegro (dekoracje graficzne i kolorystyka, ramka z przydatnymi informacjami, pełen podpis i sygnatura Grupy w stopce). 
 
Ponadto  oszuści żądają od użytkownika logowania się za pomocą adresu e-mail (prawdziwe Allegro wymaga loginów). Elementy te można bardzo łatwo przeoczyć, zwłaszcza gdy jesteśmy zabiegani, a na maila ledwo rzucimy okiem.
 
SPAM z podmienionym nagłówkiem i fałszywym adresem nadawcy to jedna z najpopularniejszych i regularnie powracających metod wyłudzeń danych w Internecie. 
 
- Pamiętajmy, że banki, sklepy internetowe i portale aukcyjne nigdy nie proszą nas o podanie hasła – przestrzega Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG – Warto o tym pamiętać, gdy otrzymujemy tego typu wiadomość. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktujmy się bezpośrednio z portalem lub pomocą techniczną naszego oprogramowania antywirusowego. Pozwoli nam to oszczędzić dużo nerwów i pieniędzy.
Ocena 2.6/5 (51.97%) (386 głosów)
 • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.