Android na celowniku

Jacek Pluta, 17-03-2013 | Źródło: Informacja prasowa

79 proc. spośród wszystkich wykrytych w ubiegłym roku zagrożeń mobilnych powstało z myślą o Androidzie – wynika z najnowszego raportu sporządzonego przez specjalistów z F-Secure.

 Jeszcze w 2010 roku odsetek szkodliwych aplikacji i wirusów, którym celem był najpopularniejszy mobilny system operacyjny wynosił zaledwie 11 proc., natomiast w 2011 roku już 66 proc. Lawinowy wzrost zainteresowania twórców oprogramowania malware systemem Google jest efektem rosnącej popularności tej platformy na rynku mobilnym.  W ubiegłym roku udziały w rynku Androida wzrosły do 68,8 proc. z 49,2 proc. rok wcześniej.

 
W 2012 roku wykryto łącznie 301 nowych rodzin i wariantów szkodliwego oprogramowania malware infekujących mobilne systemy operacyjne. Złośliwe oprogramowanie na Symbiana stanowiło 19 proc. spośród wszystkich zagrożeń wykrytych w ubiegłym roku przez specjalistów z laboratoriów F-Secure. Jeśli chodzi o system operacyjny Apple’a, to w 2012 r., zaledwie 0,7 proc. spośród wszystkich wykrytych złośliwych aplikacji i wirusów dotyczyło platformy iOS.
 
66 proc. złośliwych programów wykrytych w 2012 r. to konie trojańskie. Do najbardziej niebezpiecznych członków tej rodziny należy, debiutujący w czwartym kwartale ubiegłego roku trojan bankowy Citmo. Ze względu na fakt, iż pod koniec zeszłego roku Google wydał wersję Android 4.2 Jellybean, w nadchodzącym roku spodziewany jest odczuwalny spadek liczby tego typu zagrożeń. To właśnie nieaktualne wersje oprogramowania stanowią – zdaniem specjalistów F-Secure – de facto „zaproszenie do ataku”. Niepokojący jednak jest fakt, iż w 2012 roku na popularności zaczęły zyskiwać narzędzia szpiegowskie i monitorujące.
Ocena 2.58/5 (51.69%) (243 głosów)
  • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:

  • Nie jest dobrze
    Dodał: rupert data: 2013-03-26
    A będzie jeszcze gorzej. Android "smaczny", więc zagrożeń na niego będzie przybywać. Skoro można zarobić, czemu nie?


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.