Opera udostępnia desktopową Operę 12.10 beta

Jacek Pluta, 02-10-2012 | Źródło:

Opera 12.10 beta na Windows, Mac i Linux to kilka ważnych dobrodziejstw dla deweloperów.

API menu kontekstowego

Deweloperzy mogą teraz integrować swoje rozszerzenia z API menu kontekstowego Opery (znane wśród przyjaciół jako kliknięcie prawym przyciskiem myszy). Dzięki temu użytkownicy mogą zaznaczyć tekst i skorzystać z rozszerzeń społecznościowych, tłumaczeń i nie tylko. 

API zrzutów ekranu

Zrzuty ekranów niekoniecznie są łatwe do zrobienia (gdzie się podział klawisz „Print Screen”?) i przesłania. Dzięki opcji Screenshot API deweloperzy mogą zintegrować funkcję tworzenia zrzutów ekranu ze swoimi rozszerzeniami i pozwolić swoim użytkownikom na ich łatwe przesyłanie. 

API wczytywania zasobów

Pozwól rozszerzeniom Opery wczytywać CSS i JavaScript w pliku rozszerzenia Opery, by łatwo zarządzać wyglądem i funkcjonalnością strony. Możesz na przykład zamienić wszystkie napisy w Comic Sans na stronie na czcionkę Helvertica albo wykorzystywać JavaScript w kodzie strony. 

Wielość standardów

Jeśli nowe API to wciąż za mało, mamy jeszcze zgodność z kolejnymi standardami webowymi. API pełnego ekranu oraz PageVisibility API dają deweloperom większe możliwości prezentacji treści. 
 
Mamy dobre wieści dla deweloperów, chcących korzystać z technologii Web Socket. Opera 12.10 rozszerza jej zastosowanie o nowe funkcje dla deweloperów i lepsze wykorzystanie przez użytkowników. Technologia ta jest teraz uruchomiona domyślnie w przeglądarce. 

SPDY Gonzales

Długa lista udoskonaleń szybkości i wydajności zawiera standard sieci SPDY jako jeden ze składników protokołu HTTP, co zapewnia jeszcze szybsze ładowania się stron. W Operze 12.10 SPDY jest domyślnie włączone, współpracując ze stronami obsługującymi standard. Dzisiaj wiele stron, takich jak Twitter czy Gmail wspiera standard SPDY oprócz tradycyjnego protokołu HTTP. 
 
- Planując Operę 12.10 staraliśmy się słuchać webdeweloperów – powiedział Krystian Kolondra, wiceprezes odpowiedzialny za produkty desktopowe w Opera Software. – Społeczność webdeweloperów rośnie jak nigdy, a my chcemy ją wspierać na wszelkie sposoby. Dzięki nowym API deweloperzy mogą teraz tworzyć rozszerzenia, które zapewnią użytkownikom wyjątkową jakość przeglądania.  
Ocena 2.58/5 (51.66%) (307 głosów)
  • Śledzik
TAGI:  

Komentarze:

  • FhjuZsJxeoHSn
    Dodał: Dery data: 2012-10-15
    Jan RybczyńskiTak biorąc na logikę, to każdy serwis dla ktf3rego nie jesetm targetem, jest dla mnie bez sensu i dla mnie mf3głby nie istnieć np. takie portale dla kobiet (w końcu jesetm facetem), albo inne rzeczy ktf3re mnie nie interesują.Tobie te funkcje nie są potrzebne, dla mnie są zbawieniem, tym na co czekałem od bardzo dawna. Chyba nie ma sensu tu porf3wnywać kto ma rację? To są osobiste potrzeby i preferencje, ot co.Co do ogromnej bazy użytkownikf3w Fejsa kontra G+, na te sam temat toczy się dyskusja na G+ i zabrałem niej głos pisząc tak:Wyciąganie ilości użytkownikf3w jako argumentu jest nie na miejscu. Facebook jest ile lat w sieci? G+ otworzył się właśnie dzisiaj. Nawet jeżeli samo otwarcie nie miało by przysporzyć G+ ani jednego użytkownika więcej, nie można mf3wić o tym w ten sposf3b już dzisiaj, jedynie z perspektywy, patrząc wstecz, a nie wprzf3d :)Jeśli porf3wnujemy ilość użytkownikf3w serwisu ktf3ry istnieje od lat i jesetm liderem w swojej kategorii, do serwisu ktf3ry otworzył się kilka godzin temu, nie uwzględniając takich czynnikf3w, jak właśnie czas istnienia itd. to z tego punktu widzenia każdy nowo powstały serwis będzie milion razy gorszy, od serwisu istniejącego od dawna, choćby ten pierwszy był technlogicznie jak Star Trek, a ten drugi technologicznie wyglądałby jak strony z lat 90.Podsumowując, jakim cudem jakikolwiek serwis, zrobiony przez kogokolwiek miałby zdobyć tylu użytkownikf3w wciągu niecałych 90 dni istnienia na zaproszenie i kilku godzin pełnej otwartości, jak serwis będący absolutnym liderem i istniejący w sieci od 7 lat? To jak marudzić, że dziecko w wieku kilku miesięcy zawiodło rodzicf3w, bo jest słabsze i mniej rozwinięte od swojego starszego brata, ktf3ry chodzi do szkoły. Gdzie tu sens, gdzie logika? | </a>


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.