Coraz więcej żądań usunięcia wyników z Google

Pawel Cebula, 27-08-2012 | Źródło: Neowin

Google od dłuższego czasu oferuje możliwość zgłaszania żądań usunięcia wyników wyszukiwania, które łamią prawo. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy Google zanotował wzrost liczby zgłoszeń aż o 1137%.

Roboty wyszukiwarki Google mają za zadanie zindeksować jak największą ilość treści, która później jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Część informacji nie powinna być indeksowana, gdyż narusza prawo. Google musi konsekwentnie usuwać określone wyniki wyszukiwania, które faktycznie łamią prawo.
 
Do końca ubiegłego roku, średnio Google otrzymywał ok. 300 tys. żądań usunięcia różnego rodzaju treści z indeksu wyszukiwarki. W ostatnich miesiącach liczba żądań zaczęła lawinowo rosnąć. Pod koniec maja różnego rodzaju podmioty zgłosiły prośby o usunięcie ponad 1,5 miliona razy. Zdecydowanie najbardziej aktywni są właściciele praw autorskich i różnego rodzaju organizacje antypirackie.
 
Część użytkowników uważa, że Google jest zbyt uległe, a usuwanie każdego wyniku wyszukiwania, w przypadku którego są jakiekolwiek podejrzenia o łamanie prawa, jest zdecydowaną przesadą i może doprowadzić do różnego rodzaju negatywnych konsekwencji.
Ocena 2.69/5 (53.8%) (358 głosów)
  • Śledzik

Komentarze:

  • no i kupa
    Dodał: szperacz data: 2012-08-31
    Widać to po wynikach wyszukiwania. Robi się coraz większa kaszana i nie już można zwalić tego na zmiany w algorytmach. Coraz częściej widuję informacje o usuwanych linkach.
    Pora szukać alternatywy, tylko jakiej?


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.