Ciche aktualizacje w Firefoksie nie sprawdzają się?

Pawel Cebula, 26-06-2012 | Źródło: infoworld

Mozilla jakiś czas temu zdecydowała się na wprowadzenie mechanizmu cichych aktualizacji, który miał na celu przyspieszenie procesu aktualizacji, a co za tym idzie, zwiększyć tempo adaptacji kolejnych wersji przeglądarki. Okazuje się, że nowy system nie do końca działa tak, jak oczekiwano.

Mozilla, podobnie jak pozostali producenci oprogramowania, borykała się z problemem konieczności długiego oczekiwania na to, aż kolejne wersje przeglądarki Firefox wreszcie trafią na komputery użytkowników. Użytkownicy bardzo czesto ignorowali monity o dostępnej aktualzacji, odkładając ją w czasie.

 

Rozwiązaniem miał być mechanizm tzw. "cichych aktualizacji". Przeglądarka miała aktualizacować się samodzielnie, pobierając wszystkie niezbędne pliki, a następnie podmieniając je przy najbliższym restarcie aplikacji. W efekcie użytkownik miał korzystać z nowej aplikacji, bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności, nie absorbując jednocześnie jego uwagi.

 

Okazuje się, że Firefox 13, po dwudziestu dniach od momentu premiery był wykorzystywany przez mniejszą liczbę użytkowników, niż to miało miejsce w przypadku poprzednich wersji aplikacji. Firefox 13 pierwszego dnia po udostępnieniu tego wydania stanowił 3% wszystkich wersji firefoksa - po dziesięciu dniach były to 32.2% wszystkich kopii Firefoksa, co oznacza wynik aż o 8% gorszy niż w przypadku poprzedniego wydania.

 

Dobrą wiadomością jest natomiast to, że długofalowo funkcja "cichych aktualizacji" przyczyni się do poprawy poziomu bezpieczeństwa użytkowników, przyspieszając proces aktualizacji oprogramowania.

Ocena 2.47/5 (49.46%) (258 głosów)
 • Śledzik

Komentarze:

 • kupozilla
  Dodał: Gośiu data: 2012-06-26
  Nie wiem, czy w ogóle u mnie to zadziałało. Wszedłem w Pomoc > O... i samo pobrało co trzeba.
  A prywatnie po używaniu produktów Mozilli przez kilkanaście lat, coraz częściej korzystam z alternatyw. Mozilla jest przereklamowana.

 • Dodał: Gość data: 2012-06-26
  Cieche aktualizacje nie są jeszcze wprowadzone w 100% w firefoxa. Ostatnie etap przewidziany jest na wydanie nr 17


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.