Google udoskonala WebP

Pawel Cebula, 21-11-2011 | Źródło: Softpedia

Format WebP, który został opracowany przez Google, pomimo tego, że jest dość innowacyjny, nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem np. ze strony webmasterów. Google mimo to kontynuuje swoje prace nad tym formatem graficznym.

Innowacyjność formatu WebP polega na tym, że pomimo dość silnej kompresji, która ma przełożenie na ilość miejsca zajmowanego przez pliki, jakość grafiki jest porównywalna do tych z plików w formacie PNG. Taka specyfika WebP daje szerokie możliwości zastosowania np. w Internecie.
 
Początkowo WebP był promowany jako format, który może w pełni zastąpić JPG. W tej chwili Google informuje, że WebP jest w stanie zastąpić również dwa inne popularne formaty, czyli PNG i GIF. Wszystko za sprawą dodania obsługi animacji, bezstratnej kompresji grafiki i obsługi kanału alpha.
 
Pomimo coraz większych możliwości, nadal zainteresowanie tym formatem jest niewielkie. Tylko dwie przeglądarki w pełni obsługują WebP (Chrome i Opera). Zainteresowanie ze strony pozostałych producentów przeglądarek będzie tak naprawdę punktem wyjścia do zwiększenia zainteresowania ze strony twórców stron.
Ocena 2.74/5 (54.88%) (242 głosów)
 • Śledzik
TAGI: webp   google   jpg   png   gif  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.