Firefox 10 już w kanale Aurora - co nowego?

Pawel Cebula, 14-11-2011 | Źródło: Softpedia

Ostatnio Mozilla poinformowała o wydaniu Firefoksa 8, który jest już kolejnym stabilnym wydaniem tej alternatywnej przeglądarki w tym roku. W związku z tym, Firefox 10 trafił już do kanału Aurora, dając możliwość sprawdzenia, czego można spodziewać się w kolejnych wydaniach przeglądarki Mozilli.

Cykl wydawniczym Mozilli jest zaprojektowany tak, że przejście przeglądarki z kanału "beta" do stabilnego wiąże się z niemal jednoczesnym przesunięciem kolejnego wydania Firefoksa do kanału "beta". To działanie z kolei niesie za sobą przesunięcie kolejnej wersji Firefoksa do jeszcze wcześniejszego kanału, który nosi nazwę "Aurora"

Firefoksa 10 można już znaleźć w "Aurorze", dzięki czemu zainteresowani użytkownicy mają możliwość sprawdzenia, co nowego pojawi się w kolejnych wydaniach tej przeglądarki. Nie zawsze jednak wszystkie zmiany udaje się wprowadzić - w związku z naglącym czasem są one automatycznie przesuwane na kolejne wydania.

Jednym z elementów, który zostanie poważnie zmodyfikowany w Firefoksie 10 jest tzw. "Awesomebar". Wiele wskazuje na to, że nowa wersja inteligentnego paska adresu będzie znacznie czytelniejsza - Mozilla zdecydowała się na zwiększenie favicon, które są wyświetlane po lewej stronie tytułu strony i jej adresu.

Kolejne wydanie Firefoksa wprowadzi również nowy wygląd strony kart. Prace nad tym elementem przeglądarki trwają już od jakiegoś czasu. Najprawdopodobniej w Firefoksie 10 pusta karta będzie uwzględniała siatkę stron z ich podglądem - na tę chwilę przypomina to bardzo interfejs znany z Chrome.

Firefox 10 będzie najprawdopodobniej pierwszym wydaniem przeglądarki, z obsługą tzw. "cichych aktualizacji". Pomysł wdrożenia tej opcji pojawił się po tym, gdy użytkownicy zaczęli narzekać na konieczność częstych aktualizacji przeglądarki. Dzięki "cichym aktualizacjom" wszystko będzie się działo niemal automatycznie, bez angażowania uwagi użytkownika.

Poza wspomnianymi zmianami, Mozilla pracuje również nad dodaniem nowych elementów odpowiadających za kontrolę multimediów w HTML5. Najprawdopodobniej zostanie dodana również możliwość importowania ustawień i danych z przeglądarki Chrome.

Ocena 2.46/5 (49.22%) (232 głosów)
  • Śledzik

Komentarze:

  • W tytule jest błąd. Powinno być "Aurora"
    Dodał: darek data: 2011-11-14
    W tytule jest błąd. Powinno być "Aurora"


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.