Wikipedia nadal traci aktywnych użytkowników

Pawel Cebula, 05-08-2011 | Źródło: CNET

Wikipedia od dłuższego czasu boryka się z dość poważnym problemem - zmniejszającą się liczbą autor. Jimmy Walles siłą rzeczy jest zmuszony do szukania rozwiązań, które pozwolą mu na zatrzymanie obecnych współtwórców otwartej encyklopedii i przyciągnięcie kolejnych.

Wikipedia, zdaniem internautów, nadal pozostaje jednym z najbardziej wiarygodnych i rzetelnych źródeł informacji, jakie można znaleźć w sieci. Tworzenie i prowadzenie tego typu projektów zawsze wiąże się z problemem, jakim jest przyciągnięcie odpowiedniej liczby osób, które będą współtworzyć zawartość.
 
Jimmy Wales doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wyglądają statystyki dotyczące współtwórców Wikipedii. Największą grupą zajmującą się tworzeniem artykułów są mężczyźni w wieku ok. 26 lat. Wyzwaniem jest przyciągnięcie kobiet, jak i osób, które mimo dobrych chęci nie są w stanie dodać artykułów lub zedytować treść.
 
W marcu udział w tworzeniu Wikipedii brało 90 tys. osób - fundacja Wikimedia do czerwca 2012 roku chce przyciągnąć kolejne 5 tys. osób. Użytkownicy wymieniają wiele powodów, które zniechęcają ich do aktywnego tworzenia zawartości Wikipedii - wśród nich najczęściej wymieniane są jałowe dyskusje dotyczące zagadnień poruszanych w artykułach.
 
Autorzy wprost przyznają, że czynnikiem, który w największy stopniu zachęca ich do aktywnego współtworzenia Wikipedii jest… pochwała ze strony użytkownik. W związku z tym, powstają kolejne pomysły dotyczące możliwości oceny artykułów przez internautów. Wikimedia ma również plan przeprowadzenie szkoleń, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji.
Ocena 2.58/5 (51.5%) (233 głosów)
  • Śledzik
TAGI: autorzy   wikipedia   wikimedia  

Komentarze:

  • Rzekłem
    Dodał: Gość data: 2011-08-05
    Ja darowałem sobie edytowanie Wiki, gdy bot za każdym razem cofał zmiany. Niech się Wales wypcha, nie sypnę grosza na Wikipedię, chociaż w tym roku miałem taki zamiar.

  • Dodał: Jorge data: 2011-08-05
    Kto to tłumaczył - Google?


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.