Bezpłatne narzędzie HTML5 do projektowania interakcji na stronach WWW od Adobe

Dawid Kulbaka, 04-08-2011 | Źródło: Adobe

Firma Adobe poinformowała o pierwszej, dostępnej publicznie wersji przedpremierowej produktu Adobe Edge, nowego narzędzia HTML5 do projektowania ruchu i interakcji.

Program umożliwia wprowadzanie na stronach internetowych animacji podobnych do elementów tworzonych w programie Flash Professional z wykorzystaniem standardów HTML, JavaScript i CSS. Z uwagi na szybkie zmiany wokół HTML5 firma Adobe przyjęła w przypadku Adobe Edge otwarte podejście do projektowania i udostępnia to oprogramowanie w serwisie Adobe Labs znacznie wcześniej niż zwykle — jeszcze przed powstaniem wersji beta — aby umożliwić użytkownikom wyrażanie opinii i wpływ na kształt produktu finalnego. 

 

Publiczna wersja przedpremierowa Adobe Edge będzie bezpłatnie dostępna do pobrania dla projektantów stron internetowych, których Adobe zachęca do jej badania i przekazywania sugestii, aby pomóc w ukształtowaniu przyszłych wersji. Można ją pobrać pod adresem labs.adobe.com.
 
Oprogramowanie Adobe Edge to rozwiązanie dla projektantów, którzy chcą mieć możliwość efektywnego wykorzystywania standardów internetowych, takich jak HTML, do tworzenia treści stron z ruchem i przejściami. Adobe Edge zostało zaprojektowane jako szybkie, zajmujące mało miejsca profesjonalne narzędzie, które jest dopełnieniem dotychczasowych narzędzi Adobe do projektowania stron internetowych, takich jak Adobe Dreamweaver CS5.5, Adobe Flash Professional CS5.5 i Adobe Flash Builder 4.5.
 
Wersja przedpremierowa Adobe Edge działa bezpośrednio na platformie HTML. Umożliwia wprowadzanie elementów ruchu w utworzonych wcześniej dokumentach HTML bez naruszania integralności układu opartego na CSS, a także łatwe tworzenie bogatych wizualnie treści od samego początku, za pomocą znanych narzędzi rysunkowych, które pozwalają konstruować elementy HTML 
z użyciem CSS3.
 
Użytkownicy mogą importować standardowe elementy graficzne, na przykład pliki SVG, PNG, JPG i GIF, a następnie stylizować je za pomocą CSS3. W fazie projektowania wykorzystuje się WebKit, aby umożliwić projektowanie, przeglądanie i manipulowanie treściami z zachowaniem maksymalnej wierności.
 
Treści tworzone za pomocą Edge będą mogły funkcjonować w przeglądarkach używanych w urządzeniach mobilnych z systemami Android, BlackBerry Playbook, iOS, HP webOS i innych smartfonach, a także w przeglądarkach Firefox, Google Chrome, Safari i Internet Explorer 9.
Ocena 2.56/5 (51.29%) (271 głosów)
 • Śledzik
TAGI: programowanie   adobe   html5  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.