Mozilla stworzy własny system operacyjny

Pawel Cebula, 27-07-2011 | Źródło: Mozilla

Ostatnie informacje odnośnie planów Mozilli wzbudziły bardzo duże zaskoczenie. Fundacja ta jest znana przede wszystkim z tworzenia przeglądarki Firefox, klienta poczty Thunderbird. Najprawdopodobniej wkrótce do portfolio Mozilli dołączy również system operacyjny.

Oczywiście zakres działań Mozilli jest dużo szerszy niż rozwój dwóch popularnych aplikacji - do listy można dołączyć m.in. bardzo duży i aktywny wkład w rozwój internetu i wykorzystywanych rozwiązań. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również Firefox dedykowany dla urządzeń mobilnych.

Ostatnim pomysłem Mozilli jest stworzenie własnego systemu operacyjnego, którego robocza nazwa to Boot to Gecko (B2G). System operacyjny zostanie oparty o Androida i będzie przeznaczony zarówno dla smartfonów, jak i tabletów. Sposób działania B2G przypomina ChromeOS - aplikacje systemowe będą uruchamiane z poziomu przeglądarki internetowej.

Mozilla dbając o standardy sieciowe spory nacisk położy na wykorzystanie możliwości HTML5. Programy, które będą wykorzystywane w systemie B2G będą opierać się przede wszystkim o ten nowy standard. Mozilla więc dość wyraźnie wzoruje się na Google i rozwiązaniach zastosowanych w Chrome OS.

Kiedy pojawią się pierwsze urządzenia z B2G? Tego jeszcze nie wiadomo, jednak z całą pewnością jeszcze sporo czasu minie aż na rynek trafi pierwszy smartfon lub tablet wykorzystujący możliwości tego systemu.

Ocena 2.39/5 (47.75%) (271 głosów)
  • Śledzik
TAGI: mozilla   system   android  

Komentarze:

  • EjVYtJrfTkcjJYof
    Dodał: Sean data: 2012-10-15
    Mateusz A: czym ja Cię obraziłem? Słowem przyrcsezs'? To słowo jest powszechnie stosowane dla określenia pewnej grupy użytkownikf3w Linuksa z podejściem używasz czegoś innego, a więc jesteś idiotą Przepraszam, jeśli poczułeś się urażony, nie było to moim celem.Co do gwiazdek Ich stosowanie najwyraźniej nie jest najlepszym pomysłem, jeśli chcesz zachować jasność wypowiedzi.(Na marginesie, zawsze mnie ciekawiło, czy JKM, kiedy był członkiem innej niż UPR partii, też jej nazwę pisał jako Stronnictwo D***kratyczne ;-))


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.