Safari 5.1 już jest!

Pawel Cebula, 21-07-2011 | Źródło: Apple

Najnowsza wersja systemu OS X Lion trafiła już do Mac App Store, wnosząc ponad 250 różnego rodzaju poprawek i nowości. Jedną z nich jest uaktualniona wersja przeglądarki Safari. Co nowego?

Pierwszą rzeczą, która zazwyczaj rzuca się w oczy jest zmieniony wygląd interfejsu użytkownika. W przypadku Safari 5.1  są to raczej zmiany o charakterze kosmetycznym. Najwięcej modyfikacji wprowadzono jednak w kwestii funkcji i możliwości, których dotychczas próżno było szukać w przeglądarce Apple.

Pierwszą nowością są tzw. "Reading lists", czyli możliwość dodawania stron do przeczytania na później. Jest to odpowiedź na popularne usługi takie jak Read it Later, czy Instapapper - tym razem nie trzeba instalować żadnych dodatkowych elementów, które przyczyniają się do zwiększenia zużycia pamięci RAM, czy procesora.

Użytkownicy, którzy korzystają z Safari pod systemem OS X mają dodatkowo opcję pozwalającą na przeglądanie w trybie pełnoekranowym. Czym ten tryb różni się od odpowiedników znanych od dawna z Opery, Firefoksa i innych przeglądarek? Przede wszystkim tym, że ukrywany jest górny pasek menu systemowego, belka tytułowa i zakładki - maksymalizacja obszaru roboczego nie wpływa na funkcjonalność.

Apple położyło również spory nacisk na lepsze zarządzanie prywatnością (zarządzanie stronami pozostawiającymi dane na dysku użytkownika) i bezpieczeństwem (sandboxing). Nowe Safari wspiera również obsługę akceleracji sprzętowej. Jest to również pierwsze wydanie, w którym główny proces przeglądarki jest odseparowany od zawartości stron www, a to ma bezpośrednie przełożenie na pracę aplikacji.

Ocena 2.4/5 (48.03%) (314 głosów)
  • Śledzik
TAGI: safari   przegladarki   apple  

Komentarze:


  • Dodał: Gość data: 2011-08-07
    Mały błąd się wkradł. IE 9 działaidentycznie na opcji F 11. Pozdrawiam.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.