Mozilla usunie nazwę protokołu z paska adresu

Pawel Cebula, 28-06-2011 | Źródło: FameBrowser

Praktycznie normą wśród twórców przeglądarek internetowych jest wdrażanie podobnych funkcji, które w odróżnieniu od konkurencji dana aplikacja nie posiada. Tak też stało się z nazwą protokołu.

Pierwszymi przeglądarkami, z których usunięta została część adresu będąca protokołem (https://) był Chrome i Opera. Jest to pewnego rodzaju relikt z dość zamierzchłych czasów, który aktualnie nie ma żadnej racji bytu. Trwa więc dostosowywanie przeglądarek do nieformalnego "standardu".

Modyfikacja ta została wprowadzona w jednej z ostatnich wersji Firefoksa znajdującego się w kanale Aurora. Najprawdopodobniej będzie ona widoczna dla szerszego grona użytkowników wraz ze stabilnym wydaniem Firefoksa 7. Na tę chwilę Mozilla zdecydowała, że nadal wyświetlany będzie protokół HTTPS.

Inną kwestią pozostaje widoczność, czy rozpoznawalność adresów URL, które w świetle zbliżających się zmian planowanych przez ICANN nabierają na wadze. W najbliższym czasie możemy spodziewać się zmian, które odgórnie usystematyzują całą sprawę, ujednolicając standardy.

Ocena 2.65/5 (53.1%) (342 głosów)
 • Śledzik

Komentarze:


 • Dodał: Gość data: 2011-06-28
  nie bedzie wiadomo czy to ftp://
  czy http://
  czy https://
  czy co innego!!!!
  Chyba banda idiotów zaczęła ulepszać coć co nie potrzeba ulepszać


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.