YouTube z filmami na licencji Creative Commons

Pawel Cebula, 03-06-2011 | Źródło: Boing Boing

System licencjonowania na zasadach przewidzianych przez Creative Commons nie jest niczym nowym. Zaskoczeniem jest jednak tak późna decyzja pozwalająca na zamieszczanie materiałów na tej licencji.

Od teraz, użytkownik wysyłając film na serwery YouTube ma możliwość wybrania jednej z dwóch licencji - standardowej i Creative Commons Attribution license. Wybranie tej drugiej oznacza, że pozostali użytkownicy będą mogli kopiować, a nawet wykorzystywać materiały wideo do celów komercyjnych.

Google liczy, że udostępnienie takiej możliwości zachęci użytkowników do tworzenia różnego rodzaju remiksów, czy przeróbek filmów wideo. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że duża część z nich będzie raczej słabej jakości, co w pewnym momencie może przekształcić się w coraz bardziej dotkliwy problem spamu i innych tego typu materiałów.

Na początku tą licencją zostanie opatrzonych kilkanaście tysięcy filmów wideo, których właściciele praw autorskich już wcześniej wyrazili taką zgodę. Liczba tego typu plików szybko będzie się zwiększała - zarówno za sprawą zewnętrznych firm, jak i samych użytkowników.

Ocena 2.22/5 (44.33%) (314 głosów)
 • Śledzik
TAGI: creative   commons   licencje   youtube  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.