Google udoskonala format WebP

Pawel Cebula, 23-05-2011 | Źródło: Google

JPEG niezmiennie jest najpopularniejszym rodzajem kompresji plików graficznych używanych w Internecie. Google od pewnego czasu próbuje forsować autorskie rozwiązanie - WebP, które jest stale udoskonalane.

Koncern z Mountain View jest doskonale znany z regularnego dostarczania alternatywnych, często lepszych, rozwiązań i technologii niż te, które są w powszechnym użyciu. Tak też jest w przypadku plików graficznych. JPEG przez wiele osób jest akceptowany, mimo swoich wad. Google proponuje format WebP, który bazuje na technologii WebM.

Inżynierom z Google udało się osiągnąć to, czego oczekuje wielu webmasterów - skompresowany plik, zajmuje mniej miejsca niż klasyczny JPEG, oferując jednocześnie kilkukrotnie lepszą jakość. Wszystko za sprawą zaawansowanych algorytmów, które w ostatnim czasie zostały udoskonalone.

Jedną ze zmian, jaka została wprowadzona w WebP jest upsampling, dzięki czemu ma się zmniejszyć zjawisko pikselizacji - krawędzie obiektów będą zawierać mniejszą ilość pikseli. W efekcie przejście między poszczególnymi obiektami będzie znacznie płynniejsze.

Ocena 2.18/5 (43.6%) (161 głosów)
  • Śledzik
TAGI: google   jpeg   webm   webp  

Komentarze:

  • jADISiDUwgdPGilNGd
    Dodał: Alexnemo data: 2012-02-02
    Jak dla mnie bomba ;) A nie masz preypadkizm backupu bazy Miast i kodów pocztowych ??:) Choć przyznaje, że sam nie szukałem ale od jakiegoś czasu się nosze z zamiarem może ktoś już to zrobił ;)


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.