Google chce chronić WebM

Pawel Cebula, 26-04-2011 | Źródło: Webware

W ostatnim czasie wokół patentów, jak i samych kodeków używanych w przypadku plików wideo, powstało dość duże zamieszanie. Google wychodzi jednak z inicjatywą, która może mieć bardzo duże znaczenie w przyszłości.

Google ogłosiło program noszący nazwę "WebM Community Cross License Initiative". Jego celem jest unormowanie wszystkich istotnych kwestii, związanych z wykorzystywaniem technologii niezbędnych do odtwarzania plików wideo w Sieci.

Wszystkie podmioty, które zdecydują się na uczestnictwo w tym programie zgadzają się na zawarcie umowy określanej jako "cross-licensing". Oznacza to, że każda ze stron ma równe prawa do własności intelektualnej opracowanej przez inne firmy objęte tą umową. Skorzystanie z zasobów chronionych tym porozumieniem ma się odbywać bez konieczności uiszczania jakiejkolwiek opłaty.

Lista firm, które przyłączyły się do tej inicjatywy obejmuje największe firmy zajmujące się m.in. wytwarzaniem oprogramowania (Opera Software, Mozilla, Matroska), czy sprzętu (AMD, Cisco Systems, LG, Samsung). Google już teraz zapowiada, że wkrótce mają dołączyć kolejne firmy.

Ta inicjatywa to kolejny ważny krok Google jeżeli chodzi o propagowanie WebM - ostatnio firma z Mountain View poinformowała, że cały czas trwa konwertowanie filmów do formatu WebM. Proces ten został już zakończony w przypadku 30 proc. wszystkich plików wideo z YouTube, które odpowiadają za 99 proc. odtwarzanych nagrań.

Ocena 2.99/5 (59.72%) (504 głosów)
 • Śledzik
TAGI: kodeki   webm   wideo   google  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.