Opera wykorzysta WebP

Pawel Cebula, 19-04-2011 | Źródło: Opera

Jednym z wielu ciekawych pomysłów Google był specjalny format WebP, który charakteryzował się znaczną redukcją wielkości pliku, z zachowaniem jakości. Formatem zainteresowała się również Opera.

Opera Software od pewnego czasu oferuje w ramach swojej przeglądarki funkcję "Turbo". Dzięki tej opcji możliwe jest znacznie szybsze ładowanie całych stron, nawet w przypadku osób, które dysponują znacznie wolniejszymi łączami. Zadaniem Opery Turbo była możliwie jak największa kompresja wszystkich obiektów w jak najkrótszym czasie.

 

Jednym z elementów najbardziej problematycznych w przypadku takiej kompresji były pliki graficzne. Złotym środkiem było osiągnięcie takiego efektu, aby obraz jak najmniej stracił na jakości, a ilość danych niezbędnych do pobrania go była również jak najmniejsza.  

 

Idealnym rozwiązaniem jest tutaj format opracowany przez Google. Dzięki WebP znacząco zmniejsza się ilość przesyłanych danych (nawet kilkudziesięciokrotnie), a jakość jest wyraźnie lepsza niż w przypadku plików dotychczas kompresowanych przez Operę Turbo.

 

Od momentu ogłoszenia formatu WebP jedyną przeglądarką obsługującą ten standard było Google Chrome. Dzięki zainteresowaniu ze strony Opera Software istnieje spore prawdopodobieństwo, że stanie się on powszechnie stosowanym formatem przez webmasterów. 

Ocena 2.26/5 (45.15%) (338 głosów)
  • Śledzik
TAGI: webp   opera   jpg   turbo  

Komentarze:


  • Dodał: Gość data: 2011-04-19
    Opera już korzysta z WebP: http://www.opera.com/docs/changelogs/windows/1110/
    Tak na marginesie, spóźniliście się z newsem o tydzień, conajmniej.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.