10 milionów plików w Wikimedia Commons

Pawel Cebula, 18-04-2011 | Źródło: Wikimedia

Projekt Wikimedia Commons stworzony został głównie z myślą o Wikipedii. Niedawno w ramach tego serwisu umieszczone zostało 10 milionów plików graficznych.

Duża część artykułów znajdujących się w najpopularniejszej na świecie otwartej encyklopedii internetowej zawiera dodatkowe elementy graficzne. Konieczność składowania tego typu elementów spowodowała, że w 2004 roku uruchomiony został serwis Wikimedia Commons.

 

Milionowa grafika pojawiła się w ciągu zaledwie dwóch lat. Największy przyrost liczby grafik ma miejsce od 2009 roku. Plik, który został wgrany jako 10-milionowy pochodzi z wieży widokowej przy jeziorze Lipno we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym.

 

Na przestrzeni kolejnych lat w sposób znaczący zmieniał się rodzaj elementów graficznych - początkowo były to bardzo proste i niewielkie pliki, jednak z czasem coraz większą część grafik stanowiły profesjonalne zdjęcia w bardzo wysokiej jakości, które znacząco poprawiają atrakcyjność m.in. artykułów Wikipedii.

 

W serwisie Wikimedia Commons znaleźć można także 40 milionów innych plików graficznych, które zostały umieszczone w ramach Flickra, a udostępnione zostały na wolnej licencji. 

Ocena 2.92/5 (58.36%) (293 głosów)
  • Śledzik

Komentarze:

  • błąd
    Dodał: Jorge data: 2011-04-18
    "Niedawno w ramach tego serwisu umieszczone zostało 10 milionów plików graficznych."

    "W serwisie Wikimedia Commons znaleźć można także 40 milionów innych plików graficznych, które zostały umieszczone w ramach Flickra"

    Proszę pisać wolniej i dokładniej. Na Flickrze jest 40 milionów plików na wolnych licencjach, w Wikimedia Commons 10 milionów, w tym jakaś tam część z Flickra.


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.