Mój startup: pożycz.pl

Dawid Kulbaka, 15-03-2011 | Źródło: Własne

Zapraszamy na nowy odcinek cyklu Mój Startup. Dziś Pożycz.pl - kolejny startup, który powstał w ramach projektu 8.1.

Witajcie, nazywam się Szymon Mydlarz i jestem pomysłodawcą portalu Pożycz.pl – serwisu, który proponuje użytkownikom udzielanie bezpośrednich pożyczek między ludźmi w sieci.

 

 

Portal nastawiony jest na zapewnienie wygodnej usługi finansowej, bazującej na stworzeniu społeczności pożyczkobiorców i inwestorów. 

Użytkownicy serwisu Pożycz.pl sami ustalają, na jakich warunkach są gotowi wziąć pożyczkę. Określają m. in. kwotę, wysokość oprocentowania oraz ilość rat, a następnie przedstawiają swoją indywidualną ofertę. Druga grupa użytkowników – inwestorzy – może wtedy zapoznać się z jej szczegółami i podjąć decyzję o udzieleniu pożyczki.

Idea

Na pomysł wpadłem wraz ze znajomymi na studiach, przygotowując pracę semestralną z przedmiotu techniki internetowe. Inspiracją przedsięwzięcia były działające za granicą platformy, umożliwiające pożyczanie pieniędzy bezpośrednio między ludźmi w Internecie (Zopa.com, Prosper.com). Wkrótce, wraz z zespołem postanowiliśmy wdrożyć ideę portalu pożyczek społecznościowych (ang. social lending) na polskim rynku.

I wystartowaliśmy!

Planowanie i organizacja projektu zajęły nam pięć miesięcy. Wiązało się to z potrzebą znalezienia wsparcia technicznego oraz zatrudnienia pierwszego programisty w nowoutworzonej firmie Future Net. Po tym okresie rozpoczęliśmy pierwsze prace programistyczne.
 
Chcąc zapewnić użytkownikom wygodną, inteligentną platformę zdawaliśmy sobie sprawę z konieczności dodatkowego finansowania. W październiku 2009 roku złożyliśmy więc wniosek o dofinansowanie w konkursie unijnym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”. Zaawansowane prace nad projektem w 2010 roku zaowocowały startem portalu w styczniu 2011 roku.

Wykorzystywane technologie

Portal Pożycz.pl działa na zasadzie zaawansowanej współpracy z bankiem. System zastosowany w serwisie wykorzystuje sprawdzone mechanizmy w zakresie wymiany danych. W momencie przekazania danych do banku zleceniodawcą staje się już bank, który odpowiada za pomyślnie zakończenie transakcji. 
 
Serwis Pożycz.pl zbudował swój system transakcyjny w oparciu o sprawdzone i zaufane mechanizmy pochodzenia bankowego. Autorski program pozwala na obsługę bardzo dużej liczby operacji finansowych przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowników.
 

Dobrą promocją...

Dofinansowanie z unii pozwoliło nam na dwie odsłony kampanii reklamowej. Pierwsza część online’owa polegała na zaistnieniu na portalach biznesowych oraz serwisach motoryzacyjnych, wnętrzarskich, turystycznych oraz o tematyce kobiecej (kampania bannerowa).
 
Druga odsłona działań objęła 85 autobusów komunikacji miejskiej, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Łodzi. Kampanie wspierają intensywne działania z zakresu social media, akcje niestandardowe oraz media relations.

i niestandardowymi pomysłami...

Staramy się zachęcać użytkowników do przemyślanych rozwiązań inwestycyjnych, dlatego przeprowadzamy cykliczne, internetowe spotkania z użytkownikami, tzw. webinaria. Podczas nich pokazujemy, jak korzystać z serwisu Pożycz.pl, jakiego rzędu zyski można osiągnąć poprzez pożyczanie innym na portalu oraz w jaki sposób chronimy swoich użytkowników.
 
Obserwujemy rynek i porównujemy realne oprocentowanie w bankach i na Pożycz.pl. W webinariach aktywnie uczestniczyć może każdy internauta, który ma możliwość zadawania pytań, udzielania uwag dotyczących funkcjonowania portalu etc.

osiągnąć sukces!

W 1,5 miesiąca na portalu zarejestrowało się ponad 1000 użytkowników. Z pomocą serwisu zostało udzielonych ponad 70 pożyczek o wartości przekraczającej 50 tys. złotych. Liczymy, że chętnych, do skorzystania z nowoczesnej metody pożyczania i inwestowania pieniędzy, będzie w najbliższym okresie jeszcze więcej.
 
Jest na to szansa, na co wskazują wyniki zagranicznych portali pożyczek społecznościowych w ostatnich latach. Planujemy promować ideę całego social lendingu w Polsce – zachęcać do wygodnej formy pożyczania i inwestowania i podkreślać wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki oferują tego typu serwisy.
 
Zapraszam! Do zobaczenia na Pożycz.pl

Chcesz opisać swój startup?

Zerknij na webinside.pl/startup, zapraszamy!

Ocena 2.6/5 (52.06%) (325 głosów)
 • Śledzik
TAGI: startupy   mojstartup  

Komentarze:


 • Dodał: Gość data: 2011-03-15
  Dość ciekawy projekt, ale imho się nie sprawdzi.. Takie Monetto padło raz-dwa.
 • Celowe pominięcia?
  Dodał: Gość data: 2011-03-16
  Panie Szymonie, przecież to nie Wy wdrożyliście ideę social lending w Polsce. Od dawna istnieją u nas takie serwisy i mają się świetnie. Zobacz Kokos.pl i Finansowo.pl. Poza tym nie macie przecież żadnej "zaawansowanej współpracy z bankiem". Pewnie Wasz system automatycznie zleca przelewy i to jest ta współpraca, prawda?
 • Nic nowego
  Dodał: Ikamikadze data: 2011-03-16
  Tak jak napisano powyzej. Przykro mi, ale wroze upadek

 • Dodał: Grzesiek data: 2011-07-20
  Niestety żyjemy w kraju, gdzie jeden drugiego bez skrupułów oszuka, więc social lending u nas nigdy się nie przyjmie. Ludzie nie mają zaufania do bliskich i sąsiadów, a co dopiero do obcych.

  PS.

  Czy Pożycz.pl nie wystawiło przypadkiem Porsche na GT Polonia 2011? :)


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.