TOP 8: spersonalizowane strony startowe

Pawel Cebula, 05-03-2011 | Źródło: Własne

Jedną z pierwszych rzeczy, którą widzimy po uruchomieniu przeglądarki jest strona startowa. W Internecie jest wiele serwisów, które pozwolą na łatwe ustawienie i dostosowanie strony startowej do naszych potrzeb.

Myfav.es

 
Serwis ten początkowo funkcjonował pod domeną fav4.org, przyciągając sporą grupę użytkowników minimalizmem i prostotą. Zasada działania jest bardzo prosta - użytkownik określa np. 5 najczęściej odwiedzanych przez niego serwisów, które wyświetlane są w formie niewielkich kwadratów z logo wybranych serwisów.
 
Użytkownik następnie w ustawieniach przeglądarki podaje adres strony myfav.es - naciskając przycisk nowej karty, lub strony głównej zostaje przeniesiony do swojej spersonalizowanej strony startowej.
 

Transferr 

 
Opera, Chrome, Safari - te przeglądarki natywnie pozwalają na dodanie i ustawienie wybranych stron w ramach tzw. "szybkiego wybierania". Ciężko zaprzeczyć, że idea Speed Diala była jednym z wielu bardzo dobrych pomysłów Opera Software, który później został skutecznie powielony przez konkurencję.
 
Transferr jest bardzo ciekawą propozycją dla osób, które korzystają z przeglądarek nieobsługujących wspominanej funkcji, a nie chcą dodawać kolejnego rozszerzenia.
 

Pageflakes  

 
Wygląd Pageflakes bardzo przypomina konkurencyjne usługi - Netvibes i iGoogle. Podobnie jak wspomniane serwisy pozwala on na dowolne ustawienie zawartości naszej strony. Użytkownicy korzystający z Pageflakes jako strony startowej, wśród atutów wymieniają bardzo funkcjonalne widgety, które można niemal dowolnie ustawiać. 
 
Pageflakes jest bardzo elastyczny - zarówno pod względem obsługiwanych treści (newsy, podcasty, widgety), jak i wyglądu - za sprawą dużej liczby dostępnych skórek.
 

Netvibes 

 
Netvibes to jeden z najpopularniejszych serwisów tego typu. Może on pełnić funkcję nie tyle strony startowej, ale także czytnika kanałów RSS, pobierając najnowsze informacje ze wskazanych przez nas serwisów. Netvibes umożliwia również dodawanie specjalnych gadżetów, które pobierają najnowszą pogodę, czy e-maile.
 
Jednym z największych atutów Netvibes jest jego elastyczność - użytkownik może zdecydować jaki będzie układ strony, gdzie dany element ma się znajdować, a także jak będzie wyglądać jego strona startowa.
 

iGoogle 

 
Google pośród swoich wielu usług ma do zaoferowania również iGoogle. Serwis ten bardzo przypomina Netvibes. Zawartość strony osadzana jest w ramach specjalnych bloków, które możemy dowolnie przemieszczać, minimalizować i maksymalizować. iGoogle oferuje bardzo dużą bazę widgetów.
 

Favoor 

 
Favoor jest kolejną minimalistyczną stroną, która łatwo pozwala na stworzenie własnej strony startowej. Użytkownik po zarejestrowaniu może dodawać nie tylko adresy kanałów RSS, ale także notatki, a w ramach specjalnych "folderów" odnośniki do często odwiedzanych serwisów, które nie obsługują kanałów RSS.
 
Favoor posiada bazę elementów, które pozwalają na pobieranie informacji z różnych kategorii (finanse, rozrywka, internet, styl życia, newsy). Serwis dostępny jest w dwóch wersjach językowych - niemieckiej i angielskiej.
 

Protopage 

 
Bardziej wymagający użytkownicy, którzy lubią mieć możliwość dostępu do wielu widżetów mogą by zainteresowani serwisem Protopage. Pod względem możliwości, czy różnorodności obsługiwanych elementów serwis ten oferuje więcej niż Netvibes.
 
Ilość opcji umożliwiających dostosowanie wyglądu, układu, sposobu prezentowania informacji jest naprawdę bardzo duża. Protopage z całą pewnością nie przypadnie do gustu osobom lubiącym minimalizm. Podobnie jak w przypadku pozostałych serwisów warto zarejestrować konto, które umożliwia trwałe zapisywanie ustawień.
 

Webwag  

 
Swojego czasu Webwag był bardzo poważnym konkurentem dla Netvibes i Pageflakes. Serwis nadal wygląda bardzo podobnie do swoich konkurentów, umożliwiając łatwe zbudowanie własnej strony startowej dodając kolejne bloki. System dodawania widgetów jest bardzo podobny do tego z Netvibes. Oczywiście poza gotowymi widżetami możliwe jest dodawanie i importowanie informacji za pośrednictwem kanałów RSS.

 

Ocena 2.4/5 (48.08%) (344 głosów)
 • Śledzik
TAGI: startowe   igoogle   myfaves   top   netvibes   strony   pageflakes  

Komentarze:


 • Dodał: Gość data: 2011-03-05
  usługi gogole sprawiają, że iGoogle muszę używać, choć jest kilka ciekawszych pozycji.. monopol. dobry przegląd
 • Startowa
  Dodał: Dawid Kulbaka data: 2011-03-05
  Ja polecam google reader ;)

 • Dodał: Gość data: 2011-03-05
  Ktoś pamięta jeszcze czasy świertnosci np. Startowy.com ? :)
 • Pageflakes
  Dodał: Gość data: 2011-03-05
  Pageflakes jest trudny i przereklamowany imho. igoogle poki co lekko sprawnie i przyjemnie dziala

 • Dodał: Pawel Cebula data: 2011-03-05
  @Gość: ad. Startowy.com - szkoda, że tak to się skończyło. Swojego czasu była to moja ulubiona strona startowa. Możliwości miał większe niż Netvibes...

 • Dodał: Dawid Kulbaka data: 2011-03-07
  Startowy.com skończył się de facto kilka dni temu, szkoda, szkoda..

 • Dodał: chrobry data: 2011-03-16
  tyle tego bylo a została tylko www.stronastartowa.pl, teraz również w nowej ciekawej wersji www.webnavigo.com


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.