Google przestaje wspierać H.264 w Chrome

Pawel Cebula, 12-01-2011 | Źródło: Blog Chromium

Oficjalnie wiadomo, że Google zajmuje się tworzeniem i rozwijaniem standardu WebM, który ma stanowić realną alternatywę dla kodeka H.264. Firma z Mountain View podjęła kolejną istotną decyzję - koniec ze wsparciem H.264 w przeglądarce Chrome.

Decyzja o zakończeniu wsparcia dla kodeka H.264 w przeglądarce Google Chrome dla wielu osób może być sporym zaskoczeniem. Tak naprawdę była ona tylko kwestią czasu - w końcu Google rozwija swój standard WebM, który w przeciwieństwie do H.264 jest w pełni otwarty.
 
Otwartość i niezależność jest priorytetem dla Google - jak wiadomo organizacja MPEG LA na początku 2010 roku ogłosiła wydłużenie o kolejne 5 lat okresu udostępniania tego kodeka za darmo. Kilka miesięcy później zapadła decyzja, że H.264 pozostanie on darmowy na zawsze dla użytkowników końcowych.
 
Taka sytuacja oznacza utrudnienia przede wszystkim dla przeciętnego użytkownika, który chcąc odtworzyć materiał wideo w formacie obsługiwanym przez H.264, będzie musiał pobrać i zainstalować specjalną wtyczkę.
Ocena 2.29/5 (45.75%) (212 głosów)
 • Śledzik
TAGI: webm   chrome   kodek   google   h.264  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.