Cztery lata portalu Nasza-klasa.pl

Dawid Kulbaka, 15-11-2010 | Źródło: Nasza-klasa

Mimo różnych doniesień o upadku nk.pl z portalu ciągle korzysta niemal 14 milionów osób. Oto krótka historia Naszej-klasy.

Początki

Pierwsze narzędzia dostępne w serwisie były bardzo proste - odpowiadały jednak na potrzeby internautów. Użytkownik mógł założyć swój profil, wgrać zdjęcie, dopisać się do swojej klasy, dodać innych do grona swoich znajomych oraz oczywiście korespondować.
 
W trzecim kwartale 2007 roku w serwis zainwestował European Founders, a po roku funkcjonowania strony jego pomysłodawca, Maciej Popowicz, otrzymał tytuł Człowieka Roku Polskiego Internetu.

Od start-up'u do stabilnego biznesu

Ważnym rokiem dla NK był 2008. Ogromne zainteresowanie zaowocowało pojawieniem się kolejnych inwestorów. Wkład Forticomu umożliwił portalowi stabilny rozwój, spółka otworzyła swoje biura w Warszawie i Krakowie.
 
Portal zaczął oferować m.in.: śledzenie aktywności znajomych (także poprzez "Powiadomienia"), przesyłanie prezentów i okolicznościowych kartek, polecanie kontentu innym, grupowanie i ocenianie zdjęć, a także pierwsze opcje mobilne (dodawanie zdjęć z komórek). 2008 rok to również współpraca z Allegro, dzięki której aukcje Użytkowników pojawiły się również w portalu społecznościowym. Sukces NK został doceniony, serwis został dwukrotnym laureatem Impactora.

Od serwisu społecznościowego do platformy komunikacji

Ruszył mikroblog Śledzik, który pozwala na podzielenie się linkiem lub krótką wiadomością z wszystkimi zainteresowanymi, zaś komunikator NKtalk umożliwia chatowanie online z wybranym znajomym. 
 
2010 rok to czas kolejnych premier produktowych, osiągnięcie liczby niemal 14 milionów użytkowników, zmiana nazwy portalu do nk.pl, a także reorganizacja struktury firmy. NK była jedną z najpopularniejszych polskich stron odwiedzanych przez komórki, jednak wersja serwisu dla przeglądarek www nie mogła być komfortowo przeglądana w telefonie. Dlatego Nasza Klasa przygotowała mobilne wersje serwisu, które umożliwiają korzystanie z niemal wszystkich jego funkcji właśnie przez komórki. Obecnie mobilna NK jest odwiedzana przez około 300 tysięcy użytkowników, a liczba ta stale rośnie. 

Reorganizacja i plany na przyszłość

W 2010 roku liczba osób pracujących nad projektem zbliżyła się do 200. Firma rozpoczęła również reorganizacje strukturalną. Dyrektorem Human Resources została Agnieszka Serwadczak, zaś spółka została podzielona na dwa piony: produktowy i przychodowy. Pierwszy poprowadzi Dominik Kaznowski, drugi Dominik Czarnota.
 
Ponadto w wyniku przekształceń własnościowych wkład Forticomu został przejęty przez nowego inwestora - Excolimp. W dniu czwartych urodzin nk.pl jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym nad Wisłą i jedną z najpopularniejszych stron internetowych. Zarząd spółki zapowiada kolejne nowości. W przyszłości pojawią się nowe aplikacje mobilne (w tym Windows Mobile i Android), a także pierwsze produkty oparte o geolokalizacje.

Cztery lata NK w statystykach

 • Dodane zdjęcia: 639169600
 • Komentarze do zdjęć: 2273488168
 • Znajomości: 1522164031
 • Wpisy na Śledziku: 85912444
 • Komentarze na Śledzku: 18733740
 • Komentarze do profili: 1951888384

 

Ocena 2.72/5 (54.49%) (138 głosów)
 • Śledzik
TAGI: nasza-klasa  

Komentarze:


 • Dodał: demo data: 2010-11-15
  "z portalu ciągle korzysta niemal 14 milionów osób. "

  Ilość zarejestrowanych a aktywnych użytkowników to znacząca różnica !
 • nasza klasa
  Dodał: m@ciej data: 2011-06-25
  Fakt był wielki szał na ten portal, lecz te lata mijają


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.