Polska Izba Książki bierze Internet na celownik

Pawel Cebula, 05-10-2010 | Źródło: PAP

Problem nielegalnego rozprowadzania plików chronionych prawami autorskimi dotyczy nie tylko muzyki czy filmów. Polska Izba Książki uznała, że wydawcy, autorzy i księgarnie tracą bardzo dużo z powodu nielegalnego rozprowadzania książek w Sieci.

Walka PIK-u z internautami i serwisami umożliwiającymi pobieranie m.in. książek nabiera ostatnio tempa. Jedną z pierwszych ofiar, która znalazła się na celowników tej organizacji został serwis Chomikuj.pl. Postawione zostały żądania, jakie ma spełnić administracja popularnego serwisu pozwalającego na wymianę plików - jeżeli zostaną one spełnione nie będzie pozwu zbiorowego.

 

Jednym z ostatnich pomysłów Polskiej Izby Książki jest wynajęcie firmy, której zadaniem będzie stałe monitorowanie sieci, w poszukiwaniu serwisów umożliwiających bezproblemowe pobranie nielegalnych kopii książek. Skala problemu jest faktycznie duża - żadnym problemem jest znalezienie wybranej książki i pobranie jej np. w formie pliku PDF.

 

Jak więc widać Internet jest kolejnym poważnym wrogiem wydawców - wcześniej mówiło się o tym, że najpoważniejszym źródłem strat są kserokopiarki, które pozwalają na dużo nabycie własnej kopii książki.

Ocena 2.51/5 (50.16%) (185 głosów)
 • Śledzik
TAGI: internet   pdf   rapidshare   książki   pliki   pik   piractwo  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.