Amerykanom w przyszłym roku skończą się adresy IP?

Pawel Cebula, 30-09-2010 | Źródło: KopalniaWiedzy

Już od kilku lat mówi się o ryzyku wyczerpania puli adresów IPv4. Eksperci donoszą, że prawdopodobnie już w przyszłym roku Stany Zjednoczone wyczerpią swój przydział, co może być poważnym problemem.

 Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastąpienie IPv4 nowszą wersją - IPv6. Niestety z tym nie jest najlepiej. Firmy raczej niechętnie chcą inwestować w infrastrukturę, która będzie w stanie obsłużyć nowszą wersję tego protokołu komunikacyjnego. Powstają też obawy dotyczące kompatybilności starszej wersji z nową.

 

IPv4 oferuje jedynie ok. 4 miliardów unikalnych adresów IP. Nie bez znaczenia jest bardzo dynamiczny przyrost liczby urządzeń korzystających z tego protokołu, które skutecznie wyczerpują limit - w momencie, gdy był on projektowany nikt nie przypuszczał, że w każdym domu będzie kilka urządzeń wykorzystujących ten protokół.

 

Przestrzeń adresowa w przypadku IPv6 jest rozszerzona do 128 bitów - w przypadku IPv4 mamy do czynienia tylko z 32 bitami. Jak nietrudno się domyślić ilość unikalnych kombinacji wzrasta bardzo znacząco.

Ocena 2.53/5 (50.58%) (189 głosów)
 • Śledzik
TAGI: ipv4   ipv6   adres   protokół   ip  

Komentarze:

 • mi się chciało policzyć
  Dodał: Gość data: 2010-09-30
  ilość adresów wzrasta
  79228162514264337593543950336
  razy
 • UcFOcEnUcCtdXicAu
  Dodał: Bador data: 2013-02-13
  zgadzam się z końcowym wnioskiem wiele osf3b po prtosu nie ma na to ochoty, i woli wybrać się do miejscowości kurortowych :] mimo wszystko potrafię zrozumieć takie osoby, głf3wnie z racji cen i prostoty do Bułgarii można wybrać się za niewiele ponad 1000 złotych ( np we wrześniu, biuro ok-tours oferuje wspomniane złote piaski/słoneczny brzeg ), i mamy za to zapewnione kilkanaście dni słońca, piasku i morza dla osf3b zapracowanych, praktycznie jedyna możliwość wypoczynku


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.