Google wprowadzi podwójne uwierzytelnienie w Gmailu

Pawel Cebula, 21-09-2010 | Źródło: Google

Dla każdego internauty jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo. Jego poziom zależy nie tylko od nas, ale również od twórców konkretnych usług. Dlatego też Google wprowadza do swoich dodatkowe zabezpieczenie, które ma znacząco zmniejszyć np. ryzyko nieautoryzowanego dostępu.

Na tę chwilę logowanie do konta Google (Google Apps, Gmail, iGoogle) polega na podaniu nazwy użytkownika oraz hasła - i właściwie na tym kończy się weryfikacja, czy osoba logująca się jest faktycznie właścicielem konta. Jakiś czas temu dodano również obsługę SSL, która również w jakimś stopniu przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa.

 

Google zdecydowało się jednak na znacznie bardziej radykalny krok. Mowa o tzw. "podwójnym uwierzytelnieniu". Najczęściej z tym zabezpieczeniem spotykamy się przy okazji korzystania z bankowości internetowej - poza podaniem hasła i loginu, dokonujemy również autoryzacji poszczególnych operacji. W przypadku Google taką "operacją" będzie proces logowania.

 

Jak więc będzie wyglądać logowanie do Gmaila w przypadku skorzystania z podwójnego uwierzytelniania? Na początku podajemy nasz login i hasło - jeżeli podane informacje są prawdziwe przechodzimy do następnego kroku. Na tym etapie musimy podać specjalny kod, jaki otrzymaliśmy za pośrednictwem wiadomości SMS otrzymanej na nasz telefon komórkowy.

 

Usługa już funkcjonuje w przypadku Google Apps. W ciągu najbliższych miesięcy otrzymają do niej dostęp pozostali użytkownicy. Oczywiście będzie ona bezpłatna, a każdy użytkownik będzie mógł ją włączyć lub wyłączyć - wszystko zależy od tego, jak bardzo nam zależy na bezpieczeństwie naszych danych.

Ocena 2.29/5 (45.74%) (373 głosów)
  • Śledzik
TAGI: google   google+apps   ssl   gmail   igoogle  

Komentarze:

  • Podwójne zabezpieczenie Gmail
    Dodał: Eugeniusz data: 2012-03-26
    Zastosowałem to 2 zabezpieczenie,działa w komp. w moim tablecie i tel. z Androidem.
    Ale nie można się zalogować w Gmail Nitifier, myślę ze to chyba nie jest do końca dobre!


Dodaj komentarz:


Temat:
Twój nick:
Komentarz:
 

Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.