Google: "Polskie" wyszukiwanie głosowe już działa

Dawid Kulbaka, 15-09-2010 | Źródło: Google

Google Voice Search debiutuje w języku polskim. Wyszukiwanie głosowe umożliwia przeszukiwanie sieci za pomocą słów wypowiadanych bezpośrednio do mikrofonu telefonu. Funkcja działa na urządzeniach z systemem Android i telefonach iPhone.

Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy Google. Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie, którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo jak w przypadku słów wpisywanych do pola wyszukiwarki. 

 
Dodanie każdego nowego języka i dialektu poprzedza jednak szereg drobiazgowych i pracochłonnych czynności. Na początkowym etapie specjaliści Google tygodniami pracują bezpośrednio z autochtonami korzystającymi z danego języka czy dialektu na codzień.
 
Zebrane wypowiedzi służą następnie do stworzenia niepowtarzalnego, specyficznego modelu, na którym opiera się działanie usługi w danym języku. Osoby uczestniczące w projekcie proszone są o wielokrotne odczytywanie popularnych zapytań w swoim rodzimym języku w zróżnicowanych warunkach akustycznych, np. w restauracji, przy ruchliwej ulicy czy we wnętrzu auta. Ponadto dla każdego języka tworzony jest słownik zawierający ponad milion rozpoznawalnych słów.
 
- Uważamy, że wpisywanie hasła na urządzeniu przenośnym – zwłaszcza w ruchu - jest mniej wygodne niż na komputerze. Dzięki Google Voice Search, aby przeszukać sieć wystarczy się jedynie odezwać, mówią wydawcy.
 
Sposób aktywacji Wyszukiwania głosowego Google różni się w zależności od posiadanego modelu telefonu. W przypadku urządzeń z zainstalowanym systemem operacyjnym Android 2.1 lub nowszym z zainstalowaną aplikacją Quick Search Box w celu uruchomienia funkcji wyszukiwania głosowego wystarczy nacisnąć ikonę mikrofonu. Użytkownicy telefonów iPhone na których zainstalowano już Google Mobile App, mogą natomiast włączyć funkcję, wybierając nowy język z panelu ustawień aplikacji.
 
Ocena 2.79/5 (55.72%) (318 głosów)
 • Śledzik
TAGI: mobile   google  

Komentarze:  Dodaj komentarz:


  Temat:
  Twój nick:
  Komentarz:
   

  Prosimy o kulturę wypowiedzi. Komentarze zawierające niecenzuralne zwroty, bądź obrażające inne osoby będą usuwane. Kod HTML w wypowiedziach jest niedozwolony. Wydawca nie odpowiada za treść komentarzy.